Lubawka vs Góra — porównanie
Zestawienie danych GUS, cen transakcyjnych nieruchomości, szkół i adresów.
W skrócie
- Więcej mieszkańców ma Góra: 18 078, o 84% więcej niż Lubawka (9849).
- Tańsze mieszkania ma Góra: mediana 3061 zł/m² (Lubawka: 3416 zł/m², o 12% drożej) — według transakcji z ostatnich 24 miesięcy.
- Wyższe dochody budżetu na mieszkańca ma Lubawka: 11 695 zł (Góra: 7069 zł).
- Niższe bezrobocie ma Lubawka: 4,6 zarejestrowanych bezrobotnych na 100 osób w wieku produkcyjnym (Góra: 8,1).
- Wyższe saldo migracji ma Góra: -5,9 na 1000 mieszkańców (Lubawka: -6,3).
| Lubawka gmina miejsko-wiejska ✕ | Góra gmina miejsko-wiejska ✕ | |
|---|---|---|
| Podstawowe | ||
| Rodzaj | gmina miejsko-wiejska | gmina miejsko-wiejska |
| Powiat | kamiennogórski | górowski |
| Województwo | dolnośląskie | dolnośląskie |
| Ludność ranking | 9849 | 18 078 |
| Powierzchnia (km²) ranking | 138 | 266 |
| Gęstość (os./km²) ranking | 71,3 | 68 |
| Demografia | ||
| Dzieci i młodzież (%) ranking | 14,1 | 16,2 |
| Seniorzy (%) ranking | 28 | 26 |
| Zmiana ludności (na 1000) ranking | -15,5 | -11,8 |
| Saldo migracji (na 1000) ranking | -6,3 | -5,9 |
| Przyrost naturalny (na 1000) ranking | -9,5 | -5,1 |
| Praca i finanse | ||
| Bezrobotni na 100 os. w wieku prod. ranking | 4,6 | 8,1 |
| Dochody gminy na mieszkańca (zł) ranking | 11 695 | 7069 |
| Firmy REGON na 1000 mieszk. ranking | 118 | 125 |
| Mieszkania i nieruchomości | ||
| Mieszkania na 1000 mieszk. ranking | 454 | 396 |
| Średnia pow. mieszkania (m²) ranking | 69,9 | 77,4 |
| Mieszkania oddane na 1000 ranking | 2,8 | 1,2 |
| Nowe adresy 2025 (na 1000) ranking | 1,9 | 2,2 |
| Cena mieszkania — mediana zł/m² ranking | 3416 | 3061 |
| Cena domu — mediana ranking | 400 000 | 300 000 |
| Działka budowlana — mediana zł/m² ranking | — | — |
| Adresy i infrastruktura | ||
| Adresy w domach jednorodzinnych (%) | 74,6 | 73,7 |
| Adresy w budynkach wielorodzinnych (%) ranking | 17,4 | 16 |
| Średnia liczba kondygnacji ranking | 1,9 | 2 |
| Miejscowości | 17 | 49 |
| Ulice | 85 | 108 |
| Punkty adresowe | 2149 | 4118 |
| Kody pocztowe | 1 | 1 |
| Szkoły i przedszkola | 6 | 23 |
| Uczniowie | 899 | 3056 |
| Odległość do morza (km) ranking | 366,9 | 277,9 |
Źródła: GUS — Bank Danych Lokalnych (ostatni dostępny rok), Rejestr Cen Nieruchomości (transakcje z 24 miesięcy; mediany dla co najmniej 5 transakcji), PRG, RSPO, OpenStreetMap. Dane dla całej gminy (w gminach miejsko-wiejskich — miasto razem z obszarem wiejskim).
Najczęstsze pytania
Które miasto jest większe: Lubawka czy Góra?
Więcej mieszkańców ma Góra: 18 078, o 84% więcej niż Lubawka (9849). Powierzchnia: Góra — 266 km², Lubawka — 138 km².
Gdzie są tańsze mieszkania: Lubawka czy Góra?
Tańsze mieszkania ma Góra: mediana 3061 zł/m² (Lubawka: 3416 zł/m², o 12% drożej) — według transakcji z ostatnich 24 miesięcy.
Gdzie są tańsze domy: Lubawka czy Góra?
Tańsze domy ma Góra: mediana 300 000 zł (Lubawka: 400 000 zł).
Gdzie jest niższe bezrobocie: Lubawka czy Góra?
Niższe bezrobocie ma Lubawka: 4,6 zarejestrowanych bezrobotnych na 100 osób w wieku produkcyjnym (Góra: 8,1).
Które miasto jest „starsze”: Lubawka czy Góra?
Większy udział seniorów (wiek poprodukcyjny) ma Lubawka: 28% mieszkańców (Góra: 26%).
Które miasto jest bliżej morza: Lubawka czy Góra?
Góra — 277,9 km w linii prostej od Bałtyku (Lubawka: 366,9 km).
Popularne porównania
- Kraków vs Warszawa
- Warszawa vs Wrocław
- Łódź vs Warszawa
- Poznań vs Warszawa
- Gdańsk vs Warszawa
- Szczecin vs Warszawa
- Lublin vs Warszawa
- Bydgoszcz vs Warszawa
- Białystok vs Warszawa
- Katowice vs Warszawa
- Gdynia vs Warszawa
- Częstochowa vs Warszawa
- Rzeszów vs Warszawa
- Toruń vs Warszawa
- Radom vs Warszawa
- Sosnowiec vs Warszawa
- Kielce vs Warszawa
- Gliwice vs Warszawa
- Olsztyn vs Warszawa
- Bielsko-Biała vs Warszawa
- Warszawa vs Zabrze
- Bytom vs Warszawa
- Warszawa vs Zielona Góra
- Rybnik vs Warszawa
- Kraków vs Wrocław
- Kraków vs Łódź
- Kraków vs Poznań
- Gdańsk vs Kraków
- Kraków vs Szczecin
- Kraków vs Lublin