Świeradów-Zdrój vs Karpacz vs Duszniki-Zdrój — porównanie
Zestawienie danych GUS, cen transakcyjnych nieruchomości, szkół i adresów.
W skrócie
- Więcej mieszkańców ma Karpacz: 4090, o 6% więcej niż Świeradów-Zdrój (3850).
- Wyższe dochody budżetu na mieszkańca ma Świeradów-Zdrój: 19 335 zł (Karpacz: 17 582 zł).
- Niższe bezrobocie ma Świeradów-Zdrój: 3,7 zarejestrowanych bezrobotnych na 100 osób w wieku produkcyjnym (Karpacz: 4,3).
- Wyższe saldo migracji ma Karpacz: -1,2 na 1000 mieszkańców (Świeradów-Zdrój: -1,6).
| Świeradów-Zdrój gmina miejska ✕ | Karpacz gmina miejska ✕ | Duszniki-Zdrój gmina miejska ✕ | |
|---|---|---|---|
| Podstawowe | |||
| Rodzaj | gmina miejska | gmina miejska | gmina miejska |
| Powiat | lubański | karkonoski | kłodzki |
| Województwo | dolnośląskie | dolnośląskie | dolnośląskie |
| Ludność ranking | 3850 | 4090 | 3777 |
| Powierzchnia (km²) ranking | 21 | 38 | 22 |
| Gęstość (os./km²) ranking | 185,8 | 107,7 | 169,5 |
| Demografia | |||
| Dzieci i młodzież (%) ranking | 13,9 | 13,3 | 12,2 |
| Seniorzy (%) ranking | 29,9 | 30,4 | 32,6 |
| Zmiana ludności (na 1000) ranking | -14,3 | -12,1 | -33,3 |
| Saldo migracji (na 1000) ranking | -1,6 | -1,2 | -6,1 |
| Przyrost naturalny (na 1000) ranking | -11,7 | -10,5 | -21,7 |
| Praca i finanse | |||
| Bezrobotni na 100 os. w wieku prod. ranking | 3,7 | 4,3 | 6 |
| Dochody gminy na mieszkańca (zł) ranking | 19 335 | 17 582 | 17 574 |
| Firmy REGON na 1000 mieszk. ranking | 203 | 952 | 197 |
| Mieszkania i nieruchomości | |||
| Mieszkania na 1000 mieszk. ranking | 553 | 678 | 549 |
| Średnia pow. mieszkania (m²) ranking | 75,1 | 83,1 | 61,5 |
| Mieszkania oddane na 1000 ranking | 4,4 | 20,3 | 0 |
| Nowe adresy 2025 (na 1000) ranking | 3,9 | 2,4 | 1,6 |
| Cena mieszkania — mediana zł/m² ranking | — | — | 4774 |
| Cena domu — mediana ranking | 467 500 | — | 600 000 |
| Działka budowlana — mediana zł/m² ranking | — | — | 222 |
| Adresy i infrastruktura | |||
| Adresy w domach jednorodzinnych (%) | 67,2 | 54,4 | 50 |
| Adresy w budynkach wielorodzinnych (%) ranking | 9,4 | 2,7 | 27,1 |
| Średnia liczba kondygnacji ranking | 2,4 | 2,7 | 2,3 |
| Miejscowości | 8 | 6 | 7 |
| Ulice | 115 | 94 | 38 |
| Punkty adresowe | 1184 | 1496 | 721 |
| Kody pocztowe | 1 | 1 | 1 |
| Szkoły i przedszkola | 3 | 11 | 5 |
| Uczniowie | 535 | 776 | 486 |
| Odległość do morza (km) ranking | 335,1 | 357 | 410 |
Źródła: GUS — Bank Danych Lokalnych (ostatni dostępny rok), Rejestr Cen Nieruchomości (transakcje z 24 miesięcy; mediany dla co najmniej 5 transakcji), PRG, RSPO, OpenStreetMap. Dane dla całej gminy (w gminach miejsko-wiejskich — miasto razem z obszarem wiejskim).
Najczęstsze pytania
Które miasto jest większe: Świeradów-Zdrój czy Karpacz?
Więcej mieszkańców ma Karpacz: 4090, o 6% więcej niż Świeradów-Zdrój (3850). Powierzchnia: Karpacz — 38 km², Świeradów-Zdrój — 21 km².
Gdzie jest niższe bezrobocie: Świeradów-Zdrój czy Karpacz?
Niższe bezrobocie ma Świeradów-Zdrój: 3,7 zarejestrowanych bezrobotnych na 100 osób w wieku produkcyjnym (Karpacz: 4,3).
Które miasto jest „starsze”: Świeradów-Zdrój czy Karpacz?
Większy udział seniorów (wiek poprodukcyjny) ma Karpacz: 30,4% mieszkańców (Świeradów-Zdrój: 29,9%).
Które miasto jest bliżej morza: Świeradów-Zdrój czy Karpacz?
Świeradów-Zdrój — 335,1 km w linii prostej od Bałtyku (Karpacz: 357 km).
Popularne porównania
- Kraków vs Warszawa
- Warszawa vs Wrocław
- Łódź vs Warszawa
- Poznań vs Warszawa
- Gdańsk vs Warszawa
- Szczecin vs Warszawa
- Lublin vs Warszawa
- Bydgoszcz vs Warszawa
- Białystok vs Warszawa
- Katowice vs Warszawa
- Gdynia vs Warszawa
- Częstochowa vs Warszawa
- Rzeszów vs Warszawa
- Toruń vs Warszawa
- Radom vs Warszawa
- Sosnowiec vs Warszawa
- Kielce vs Warszawa
- Gliwice vs Warszawa
- Olsztyn vs Warszawa
- Bielsko-Biała vs Warszawa
- Warszawa vs Zabrze
- Bytom vs Warszawa
- Warszawa vs Zielona Góra
- Rybnik vs Warszawa
- Kraków vs Wrocław
- Kraków vs Łódź
- Kraków vs Poznań
- Gdańsk vs Kraków
- Kraków vs Szczecin
- Kraków vs Lublin