Zgorzelec vs Lubań — porównanie
Zestawienie danych GUS, cen transakcyjnych nieruchomości, szkół i adresów.
W skrócie
- Więcej mieszkańców ma Zgorzelec: 28 095, o 48% więcej niż Lubań (19 031).
- Tańsze mieszkania ma Lubań: mediana 6165 zł/m² (Zgorzelec: 6414 zł/m², o 4% drożej) — według transakcji z ostatnich 24 miesięcy.
- Wyższe dochody budżetu na mieszkańca ma Lubań: 7458 zł (Zgorzelec: 6755 zł).
- Niższe bezrobocie ma Zgorzelec: 2,8 zarejestrowanych bezrobotnych na 100 osób w wieku produkcyjnym (Lubań: 3,4).
- Wyższe saldo migracji ma Zgorzelec: -2,2 na 1000 mieszkańców (Lubań: -4,7).
| Zgorzelec gmina miejska ✕ | Lubań gmina miejska ✕ | |
|---|---|---|
| Podstawowe | ||
| Rodzaj | gmina miejska | gmina miejska |
| Powiat | zgorzelecki | lubański |
| Województwo | dolnośląskie | dolnośląskie |
| Ludność ranking | 28 095 | 19 031 |
| Powierzchnia (km²) ranking | 16 | 16 |
| Gęstość (os./km²) ranking | 1769,2 | 1180,6 |
| Demografia | ||
| Dzieci i młodzież (%) ranking | 13,2 | 13,8 |
| Seniorzy (%) ranking | 30,7 | 30,6 |
| Zmiana ludności (na 1000) ranking | -13 | -11,7 |
| Saldo migracji (na 1000) ranking | -2,2 | -4,7 |
| Przyrost naturalny (na 1000) ranking | -12,5 | -7,9 |
| Praca i finanse | ||
| Bezrobotni na 100 os. w wieku prod. ranking | 2,8 | 3,4 |
| Dochody gminy na mieszkańca (zł) ranking | 6755 | 7458 |
| Firmy REGON na 1000 mieszk. ranking | 150 | 157 |
| Mieszkania i nieruchomości | ||
| Mieszkania na 1000 mieszk. ranking | 505 | 473 |
| Średnia pow. mieszkania (m²) ranking | 66,4 | 65,1 |
| Mieszkania oddane na 1000 ranking | 8,4 | 2,3 |
| Nowe adresy 2025 (na 1000) ranking | 2,8 | 1,1 |
| Cena mieszkania — mediana zł/m² ranking | 6414 | 6165 |
| Cena domu — mediana ranking | 735 000 | 450 000 |
| Działka budowlana — mediana zł/m² ranking | — | — |
| Adresy i infrastruktura | ||
| Adresy w domach jednorodzinnych (%) | 69,8 | 61,5 |
| Adresy w budynkach wielorodzinnych (%) ranking | 22,2 | 27,1 |
| Średnia liczba kondygnacji ranking | 2,6 | 2,4 |
| Miejscowości | 2 | 2 |
| Ulice | 199 | 166 |
| Punkty adresowe | 4584 | 2876 |
| Kody pocztowe | 3 | 1 |
| Szkoły i przedszkola | 49 | 32 |
| Uczniowie | 6999 | 4636 |
| Odległość do morza (km) ranking | 307,3 | 313,1 |
Źródła: GUS — Bank Danych Lokalnych (ostatni dostępny rok), Rejestr Cen Nieruchomości (transakcje z 24 miesięcy; mediany dla co najmniej 5 transakcji), PRG, RSPO, OpenStreetMap. Dane dla całej gminy (w gminach miejsko-wiejskich — miasto razem z obszarem wiejskim).
Najczęstsze pytania
Które miasto jest większe: Zgorzelec czy Lubań?
Więcej mieszkańców ma Zgorzelec: 28 095, o 48% więcej niż Lubań (19 031). Powierzchnia: Zgorzelec — 16 km², Lubań — 16 km².
Gdzie są tańsze mieszkania: Zgorzelec czy Lubań?
Tańsze mieszkania ma Lubań: mediana 6165 zł/m² (Zgorzelec: 6414 zł/m², o 4% drożej) — według transakcji z ostatnich 24 miesięcy.
Gdzie są tańsze domy: Zgorzelec czy Lubań?
Tańsze domy ma Lubań: mediana 450 000 zł (Zgorzelec: 735 000 zł).
Gdzie jest niższe bezrobocie: Zgorzelec czy Lubań?
Niższe bezrobocie ma Zgorzelec: 2,8 zarejestrowanych bezrobotnych na 100 osób w wieku produkcyjnym (Lubań: 3,4).
Które miasto jest „starsze”: Zgorzelec czy Lubań?
Większy udział seniorów (wiek poprodukcyjny) ma Zgorzelec: 30,7% mieszkańców (Lubań: 30,6%).
Które miasto jest bliżej morza: Zgorzelec czy Lubań?
Zgorzelec — 307,3 km w linii prostej od Bałtyku (Lubań: 313,1 km).
Popularne porównania
- Kraków vs Warszawa
- Warszawa vs Wrocław
- Łódź vs Warszawa
- Poznań vs Warszawa
- Gdańsk vs Warszawa
- Szczecin vs Warszawa
- Lublin vs Warszawa
- Bydgoszcz vs Warszawa
- Białystok vs Warszawa
- Katowice vs Warszawa
- Gdynia vs Warszawa
- Częstochowa vs Warszawa
- Rzeszów vs Warszawa
- Toruń vs Warszawa
- Radom vs Warszawa
- Sosnowiec vs Warszawa
- Kielce vs Warszawa
- Gliwice vs Warszawa
- Olsztyn vs Warszawa
- Bielsko-Biała vs Warszawa
- Warszawa vs Zabrze
- Bytom vs Warszawa
- Warszawa vs Zielona Góra
- Rybnik vs Warszawa
- Kraków vs Wrocław
- Kraków vs Łódź
- Kraków vs Poznań
- Gdańsk vs Kraków
- Kraków vs Szczecin
- Kraków vs Lublin