Węgliniec vs Międzylesie — porównanie
Zestawienie danych GUS, cen transakcyjnych nieruchomości, szkół i adresów.
W skrócie
- Więcej mieszkańców ma Węgliniec: 7589, o 14% więcej niż Międzylesie (6662).
- Wyższe dochody budżetu na mieszkańca ma Węgliniec: 9036 zł (Międzylesie: 8831 zł).
- Niższe bezrobocie ma Węgliniec: 3,7 zarejestrowanych bezrobotnych na 100 osób w wieku produkcyjnym (Międzylesie: 9,2).
- Wyższe saldo migracji ma Międzylesie: -2,4 na 1000 mieszkańców (Węgliniec: -3).
| Węgliniec gmina miejsko-wiejska ✕ | Międzylesie gmina miejsko-wiejska ✕ | |
|---|---|---|
| Podstawowe | ||
| Rodzaj | gmina miejsko-wiejska | gmina miejsko-wiejska |
| Powiat | zgorzelecki | kłodzki |
| Województwo | dolnośląskie | dolnośląskie |
| Ludność ranking | 7589 | 6662 |
| Powierzchnia (km²) ranking | 339 | 189 |
| Gęstość (os./km²) ranking | 22,4 | 35,3 |
| Demografia | ||
| Dzieci i młodzież (%) ranking | 14,8 | 16,4 |
| Seniorzy (%) ranking | 27 | 26,8 |
| Zmiana ludności (na 1000) ranking | -14 | -4,9 |
| Saldo migracji (na 1000) ranking | -3 | -2,4 |
| Przyrost naturalny (na 1000) ranking | -9,5 | -5,6 |
| Praca i finanse | ||
| Bezrobotni na 100 os. w wieku prod. ranking | 3,7 | 9,2 |
| Dochody gminy na mieszkańca (zł) ranking | 9036 | 8831 |
| Firmy REGON na 1000 mieszk. ranking | 117 | 102 |
| Mieszkania i nieruchomości | ||
| Mieszkania na 1000 mieszk. ranking | 409 | 438 |
| Średnia pow. mieszkania (m²) ranking | 73,2 | 83,6 |
| Mieszkania oddane na 1000 ranking | 0,8 | 3 |
| Nowe adresy 2025 (na 1000) ranking | 5 | 5,4 |
| Cena mieszkania — mediana zł/m² ranking | — | — |
| Cena domu — mediana ranking | 315 299 | 420 000 |
| Działka budowlana — mediana zł/m² ranking | — | 60 |
| Adresy i infrastruktura | ||
| Adresy w domach jednorodzinnych (%) | 80,2 | 74,3 |
| Adresy w budynkach wielorodzinnych (%) ranking | 9,5 | 13,1 |
| Średnia liczba kondygnacji ranking | 1,3 | 1,9 |
| Miejscowości | 14 | 22 |
| Ulice | 94 | 37 |
| Punkty adresowe | 1774 | 1961 |
| Kody pocztowe | 2 | 3 |
| Szkoły i przedszkola | 6 | 4 |
| Uczniowie | 768 | 653 |
| Odległość do morza (km) ranking | 293,9 | 439,5 |
Źródła: GUS — Bank Danych Lokalnych (ostatni dostępny rok), Rejestr Cen Nieruchomości (transakcje z 24 miesięcy; mediany dla co najmniej 5 transakcji), PRG, RSPO, OpenStreetMap. Dane dla całej gminy (w gminach miejsko-wiejskich — miasto razem z obszarem wiejskim).
Najczęstsze pytania
Które miasto jest większe: Węgliniec czy Międzylesie?
Więcej mieszkańców ma Węgliniec: 7589, o 14% więcej niż Międzylesie (6662). Powierzchnia: Węgliniec — 339 km², Międzylesie — 189 km².
Gdzie są tańsze domy: Węgliniec czy Międzylesie?
Tańsze domy ma Węgliniec: mediana 315 299 zł (Międzylesie: 420 000 zł).
Gdzie jest niższe bezrobocie: Węgliniec czy Międzylesie?
Niższe bezrobocie ma Węgliniec: 3,7 zarejestrowanych bezrobotnych na 100 osób w wieku produkcyjnym (Międzylesie: 9,2).
Które miasto jest „starsze”: Węgliniec czy Międzylesie?
Większy udział seniorów (wiek poprodukcyjny) ma Węgliniec: 27% mieszkańców (Międzylesie: 26,8%).
Które miasto jest bliżej morza: Węgliniec czy Międzylesie?
Węgliniec — 293,9 km w linii prostej od Bałtyku (Międzylesie: 439,5 km).
Popularne porównania
- Kraków vs Warszawa
- Warszawa vs Wrocław
- Łódź vs Warszawa
- Poznań vs Warszawa
- Gdańsk vs Warszawa
- Szczecin vs Warszawa
- Lublin vs Warszawa
- Bydgoszcz vs Warszawa
- Białystok vs Warszawa
- Katowice vs Warszawa
- Gdynia vs Warszawa
- Częstochowa vs Warszawa
- Rzeszów vs Warszawa
- Toruń vs Warszawa
- Radom vs Warszawa
- Sosnowiec vs Warszawa
- Kielce vs Warszawa
- Gliwice vs Warszawa
- Olsztyn vs Warszawa
- Bielsko-Biała vs Warszawa
- Warszawa vs Zabrze
- Bytom vs Warszawa
- Warszawa vs Zielona Góra
- Rybnik vs Warszawa
- Kraków vs Wrocław
- Kraków vs Łódź
- Kraków vs Poznań
- Gdańsk vs Kraków
- Kraków vs Szczecin
- Kraków vs Lublin