Gubin vs Żary — porównanie
Zestawienie danych GUS, cen transakcyjnych nieruchomości, szkół i adresów.
W skrócie
- Więcej mieszkańców ma Żary: 33 949, 2,2 razy więcej niż Gubin (15 212).
- Tańsze mieszkania ma Żary: mediana 4204 zł/m² (Gubin: 4632 zł/m², o 10% drożej) — według transakcji z ostatnich 24 miesięcy.
- Wyższe dochody budżetu na mieszkańca ma Gubin: 8444 zł (Żary: 7842 zł).
- Niższe bezrobocie ma Żary: 2,6 zarejestrowanych bezrobotnych na 100 osób w wieku produkcyjnym (Gubin: 4,5).
- Wyższe saldo migracji ma Gubin: -3,7 na 1000 mieszkańców (Żary: -4,9).
| Gubin gmina miejska ✕ | Żary gmina miejska ✕ | |
|---|---|---|
| Podstawowe | ||
| Rodzaj | gmina miejska | gmina miejska |
| Powiat | krośnieński | żarski |
| Województwo | lubuskie | lubuskie |
| Ludność ranking | 15 212 | 33 949 |
| Powierzchnia (km²) ranking | 21 | 33 |
| Gęstość (os./km²) ranking | 735,6 | 1021,3 |
| Demografia | ||
| Dzieci i młodzież (%) ranking | 15,5 | 16,2 |
| Seniorzy (%) ranking | 25,9 | 27,7 |
| Zmiana ludności (na 1000) ranking | -10,6 | -12,8 |
| Saldo migracji (na 1000) ranking | -3,7 | -4,9 |
| Przyrost naturalny (na 1000) ranking | -6,4 | -8,2 |
| Praca i finanse | ||
| Bezrobotni na 100 os. w wieku prod. ranking | 4,5 | 2,6 |
| Dochody gminy na mieszkańca (zł) ranking | 8444 | 7842 |
| Firmy REGON na 1000 mieszk. ranking | 169 | 147 |
| Mieszkania i nieruchomości | ||
| Mieszkania na 1000 mieszk. ranking | 441 | 474 |
| Średnia pow. mieszkania (m²) ranking | 72,4 | 67 |
| Mieszkania oddane na 1000 ranking | 4,8 | 2,2 |
| Nowe adresy 2025 (na 1000) ranking | 2,6 | 1,9 |
| Cena mieszkania — mediana zł/m² ranking | 4632 | 4204 |
| Cena domu — mediana ranking | 599 500 | 560 000 |
| Działka budowlana — mediana zł/m² ranking | — | 381 |
| Adresy i infrastruktura | ||
| Adresy w domach jednorodzinnych (%) | 68,7 | 64,1 |
| Adresy w budynkach wielorodzinnych (%) ranking | 21,7 | 24,1 |
| Średnia liczba kondygnacji ranking | 2,1 | 2,3 |
| Miejscowości | 1 | 2 |
| Ulice | 152 | 289 |
| Punkty adresowe | 3017 | 5371 |
| Kody pocztowe | 1 | 1 |
| Szkoły i przedszkola | 25 | 58 |
| Uczniowie | 2885 | 7885 |
| Odległość do morza (km) ranking | 216,9 | 255,4 |
Źródła: GUS — Bank Danych Lokalnych (ostatni dostępny rok), Rejestr Cen Nieruchomości (transakcje z 24 miesięcy; mediany dla co najmniej 5 transakcji), PRG, RSPO, OpenStreetMap. Dane dla całej gminy (w gminach miejsko-wiejskich — miasto razem z obszarem wiejskim).
Najczęstsze pytania
Które miasto jest większe: Gubin czy Żary?
Więcej mieszkańców ma Żary: 33 949, 2,2 razy więcej niż Gubin (15 212). Powierzchnia: Żary — 33 km², Gubin — 21 km².
Gdzie są tańsze mieszkania: Gubin czy Żary?
Tańsze mieszkania ma Żary: mediana 4204 zł/m² (Gubin: 4632 zł/m², o 10% drożej) — według transakcji z ostatnich 24 miesięcy.
Gdzie są tańsze domy: Gubin czy Żary?
Tańsze domy ma Żary: mediana 560 000 zł (Gubin: 599 500 zł).
Gdzie jest niższe bezrobocie: Gubin czy Żary?
Niższe bezrobocie ma Żary: 2,6 zarejestrowanych bezrobotnych na 100 osób w wieku produkcyjnym (Gubin: 4,5).
Które miasto jest „starsze”: Gubin czy Żary?
Większy udział seniorów (wiek poprodukcyjny) ma Żary: 27,7% mieszkańców (Gubin: 25,9%).
Które miasto jest bliżej morza: Gubin czy Żary?
Gubin — 216,9 km w linii prostej od Bałtyku (Żary: 255,4 km).
Popularne porównania
- Kraków vs Warszawa
- Warszawa vs Wrocław
- Łódź vs Warszawa
- Poznań vs Warszawa
- Gdańsk vs Warszawa
- Szczecin vs Warszawa
- Lublin vs Warszawa
- Bydgoszcz vs Warszawa
- Białystok vs Warszawa
- Katowice vs Warszawa
- Gdynia vs Warszawa
- Częstochowa vs Warszawa
- Rzeszów vs Warszawa
- Toruń vs Warszawa
- Radom vs Warszawa
- Sosnowiec vs Warszawa
- Kielce vs Warszawa
- Gliwice vs Warszawa
- Olsztyn vs Warszawa
- Bielsko-Biała vs Warszawa
- Warszawa vs Zabrze
- Bytom vs Warszawa
- Warszawa vs Zielona Góra
- Rybnik vs Warszawa
- Kraków vs Wrocław
- Kraków vs Łódź
- Kraków vs Poznań
- Gdańsk vs Kraków
- Kraków vs Szczecin
- Kraków vs Lublin