Gubin vs Żary vs Żagań — porównanie
Zestawienie danych GUS, cen transakcyjnych nieruchomości, szkół i adresów.
W skrócie
- Więcej mieszkańców ma Żary: 12 469, o 75% więcej niż Gubin (7126).
- Wyższe dochody budżetu na mieszkańca ma Gubin: 8423 zł (Żary: 8263 zł).
- Niższe bezrobocie ma Żary: 2,6 zarejestrowanych bezrobotnych na 100 osób w wieku produkcyjnym (Gubin: 4,3).
- Wyższe saldo migracji ma Żary: +3,6 na 1000 mieszkańców (Gubin: -4,4).
| Gubin gmina wiejska ✕ | Żary gmina wiejska ✕ | Żagań gmina wiejska ✕ | |
|---|---|---|---|
| Podstawowe | |||
| Rodzaj | gmina wiejska | gmina wiejska | gmina wiejska |
| Powiat | krośnieński | żarski | żagański |
| Województwo | lubuskie | lubuskie | lubuskie |
| Ludność ranking | 7126 | 12 469 | 7166 |
| Powierzchnia (km²) ranking | 380 | 294 | 281 |
| Gęstość (os./km²) ranking | 18,8 | 42,4 | 25,5 |
| Demografia | |||
| Dzieci i młodzież (%) ranking | 17,4 | 18,1 | 18,5 |
| Seniorzy (%) ranking | 20,5 | 20,2 | 20,5 |
| Zmiana ludności (na 1000) ranking | -7,2 | -3,2 | 0,4 |
| Saldo migracji (na 1000) ranking | -4,4 | 3,6 | 3,2 |
| Przyrost naturalny (na 1000) ranking | -5,9 | -5,6 | -3,6 |
| Praca i finanse | |||
| Bezrobotni na 100 os. w wieku prod. ranking | 4,3 | 2,6 | 2,7 |
| Dochody gminy na mieszkańca (zł) ranking | 8423 | 8263 | 7925 |
| Firmy REGON na 1000 mieszk. ranking | 105 | 111 | 107 |
| Mieszkania i nieruchomości | |||
| Mieszkania na 1000 mieszk. ranking | 327 | 308 | 365 |
| Średnia pow. mieszkania (m²) ranking | 90,3 | 99 | 86,4 |
| Mieszkania oddane na 1000 ranking | 4,5 | 3,6 | 4 |
| Nowe adresy 2025 (na 1000) ranking | 7,3 | 5,9 | 5,3 |
| Cena mieszkania — mediana zł/m² ranking | — | — | 2754 |
| Cena domu — mediana ranking | 445 375 | 310 000 | 430 000 |
| Działka budowlana — mediana zł/m² ranking | — | — | 160 |
| Adresy i infrastruktura | |||
| Adresy w domach jednorodzinnych (%) | 88 | 91,2 | 81,5 |
| Adresy w budynkach wielorodzinnych (%) ranking | 3,4 | 3,2 | 9,1 |
| Średnia liczba kondygnacji ranking | 1,5 | 1,6 | 1,9 |
| Miejscowości | 51 | 27 | 30 |
| Ulice | 11 | 46 | 38 |
| Punkty adresowe | 2366 | 3700 | 2028 |
| Kody pocztowe | 2 | 0 | 1 |
| Szkoły i przedszkola | 5 | 14 | 6 |
| Uczniowie | 618 | 1105 | 534 |
| Odległość do morza (km) ranking | 219,9 | 253,3 | 257,5 |
Źródła: GUS — Bank Danych Lokalnych (ostatni dostępny rok), Rejestr Cen Nieruchomości (transakcje z 24 miesięcy; mediany dla co najmniej 5 transakcji), PRG, RSPO, OpenStreetMap. Dane dla całej gminy (w gminach miejsko-wiejskich — miasto razem z obszarem wiejskim).
Najczęstsze pytania
Które miasto jest większe: Gubin czy Żary?
Więcej mieszkańców ma Żary: 12 469, o 75% więcej niż Gubin (7126). Powierzchnia: Żary — 294 km², Gubin — 380 km².
Gdzie są tańsze domy: Gubin czy Żary?
Tańsze domy ma Żary: mediana 310 000 zł (Gubin: 445 375 zł).
Gdzie jest niższe bezrobocie: Gubin czy Żary?
Niższe bezrobocie ma Żary: 2,6 zarejestrowanych bezrobotnych na 100 osób w wieku produkcyjnym (Gubin: 4,3).
Które miasto jest „starsze”: Gubin czy Żary?
Większy udział seniorów (wiek poprodukcyjny) ma Gubin: 20,5% mieszkańców (Żary: 20,2%).
Które miasto jest bliżej morza: Gubin czy Żary?
Gubin — 219,9 km w linii prostej od Bałtyku (Żary: 253,3 km).
Popularne porównania
- Kraków vs Warszawa
- Warszawa vs Wrocław
- Łódź vs Warszawa
- Poznań vs Warszawa
- Gdańsk vs Warszawa
- Szczecin vs Warszawa
- Lublin vs Warszawa
- Bydgoszcz vs Warszawa
- Białystok vs Warszawa
- Katowice vs Warszawa
- Gdynia vs Warszawa
- Częstochowa vs Warszawa
- Rzeszów vs Warszawa
- Toruń vs Warszawa
- Radom vs Warszawa
- Sosnowiec vs Warszawa
- Kielce vs Warszawa
- Gliwice vs Warszawa
- Olsztyn vs Warszawa
- Bielsko-Biała vs Warszawa
- Warszawa vs Zabrze
- Bytom vs Warszawa
- Warszawa vs Zielona Góra
- Rybnik vs Warszawa
- Kraków vs Wrocław
- Kraków vs Łódź
- Kraków vs Poznań
- Gdańsk vs Kraków
- Kraków vs Szczecin
- Kraków vs Lublin