Siedlisko vs Żary vs Bojadła — porównanie
Zestawienie danych GUS, cen transakcyjnych nieruchomości, szkół i adresów.
W skrócie
- Więcej mieszkańców ma Żary: 12 469, 3,8 razy więcej niż Siedlisko (3277).
- Wyższe dochody budżetu na mieszkańca ma Siedlisko: 10 762 zł (Żary: 8263 zł).
- Niższe bezrobocie ma Żary: 2,6 zarejestrowanych bezrobotnych na 100 osób w wieku produkcyjnym (Siedlisko: 3,9).
- Wyższe saldo migracji ma Żary: +3,6 na 1000 mieszkańców (Siedlisko: -2,7).
| Siedlisko gmina wiejska ✕ | Żary gmina wiejska ✕ | Bojadła gmina wiejska ✕ | |
|---|---|---|---|
| Podstawowe | |||
| Rodzaj | gmina wiejska | gmina wiejska | gmina wiejska |
| Powiat | nowosolski | żarski | zielonogórski |
| Województwo | lubuskie | lubuskie | lubuskie |
| Ludność ranking | 3277 | 12 469 | 3092 |
| Powierzchnia (km²) ranking | 92 | 294 | 102 |
| Gęstość (os./km²) ranking | 35,6 | 42,4 | 30,2 |
| Demografia | |||
| Dzieci i młodzież (%) ranking | 18,3 | 18,1 | 18,1 |
| Seniorzy (%) ranking | 21,2 | 20,2 | 24 |
| Zmiana ludności (na 1000) ranking | -5,5 | -3,2 | -6,1 |
| Saldo migracji (na 1000) ranking | -2,7 | 3,6 | 0 |
| Przyrost naturalny (na 1000) ranking | -6,7 | -5,6 | -11,6 |
| Praca i finanse | |||
| Bezrobotni na 100 os. w wieku prod. ranking | 3,9 | 2,6 | 5,2 |
| Dochody gminy na mieszkańca (zł) ranking | 10 762 | 8263 | 10 379 |
| Firmy REGON na 1000 mieszk. ranking | 107 | 111 | 95 |
| Mieszkania i nieruchomości | |||
| Mieszkania na 1000 mieszk. ranking | 303 | 308 | 310 |
| Średnia pow. mieszkania (m²) ranking | 96,2 | 99 | 85,5 |
| Mieszkania oddane na 1000 ranking | 1,5 | 3,6 | 0,6 |
| Nowe adresy 2025 (na 1000) ranking | 0,9 | 5,9 | 6,5 |
| Cena mieszkania — mediana zł/m² ranking | 3383 | — | — |
| Cena domu — mediana ranking | 210 000 | 310 000 | 270 000 |
| Działka budowlana — mediana zł/m² ranking | — | — | — |
| Adresy i infrastruktura | |||
| Adresy w domach jednorodzinnych (%) | 87,3 | 91,2 | 88,3 |
| Adresy w budynkach wielorodzinnych (%) ranking | 5,7 | 3,2 | 4,7 |
| Średnia liczba kondygnacji ranking | 1,6 | 1,6 | 1,5 |
| Miejscowości | 11 | 27 | 14 |
| Ulice | 31 | 46 | 41 |
| Punkty adresowe | 898 | 3700 | 938 |
| Kody pocztowe | 1 | 0 | 2 |
| Szkoły i przedszkola | 6 | 14 | 5 |
| Uczniowie | 349 | 1105 | 348 |
| Odległość do morza (km) ranking | 250,6 | 253,3 | 228,1 |
Źródła: GUS — Bank Danych Lokalnych (ostatni dostępny rok), Rejestr Cen Nieruchomości (transakcje z 24 miesięcy; mediany dla co najmniej 5 transakcji), PRG, RSPO, OpenStreetMap. Dane dla całej gminy (w gminach miejsko-wiejskich — miasto razem z obszarem wiejskim).
Najczęstsze pytania
Które miasto jest większe: Siedlisko czy Żary?
Więcej mieszkańców ma Żary: 12 469, 3,8 razy więcej niż Siedlisko (3277). Powierzchnia: Żary — 294 km², Siedlisko — 92 km².
Gdzie są tańsze domy: Siedlisko czy Żary?
Tańsze domy ma Siedlisko: mediana 210 000 zł (Żary: 310 000 zł).
Gdzie jest niższe bezrobocie: Siedlisko czy Żary?
Niższe bezrobocie ma Żary: 2,6 zarejestrowanych bezrobotnych na 100 osób w wieku produkcyjnym (Siedlisko: 3,9).
Które miasto jest „starsze”: Siedlisko czy Żary?
Większy udział seniorów (wiek poprodukcyjny) ma Siedlisko: 21,2% mieszkańców (Żary: 20,2%).
Które miasto jest bliżej morza: Siedlisko czy Żary?
Siedlisko — 250,6 km w linii prostej od Bałtyku (Żary: 253,3 km).
Popularne porównania
- Kraków vs Warszawa
- Warszawa vs Wrocław
- Łódź vs Warszawa
- Poznań vs Warszawa
- Gdańsk vs Warszawa
- Szczecin vs Warszawa
- Lublin vs Warszawa
- Bydgoszcz vs Warszawa
- Białystok vs Warszawa
- Katowice vs Warszawa
- Gdynia vs Warszawa
- Częstochowa vs Warszawa
- Rzeszów vs Warszawa
- Toruń vs Warszawa
- Radom vs Warszawa
- Sosnowiec vs Warszawa
- Kielce vs Warszawa
- Gliwice vs Warszawa
- Olsztyn vs Warszawa
- Bielsko-Biała vs Warszawa
- Warszawa vs Zabrze
- Bytom vs Warszawa
- Warszawa vs Zielona Góra
- Rybnik vs Warszawa
- Kraków vs Wrocław
- Kraków vs Łódź
- Kraków vs Poznań
- Gdańsk vs Kraków
- Kraków vs Szczecin
- Kraków vs Lublin