Żary vs Gubin — porównanie
Zestawienie danych GUS, cen transakcyjnych nieruchomości, szkół i adresów.
W skrócie
- Więcej mieszkańców ma Żary: 33 949, 2,2 razy więcej niż Gubin (15 212).
- Tańsze mieszkania ma Żary: mediana 4204 zł/m² (Gubin: 4632 zł/m², o 10% drożej) — według transakcji z ostatnich 24 miesięcy.
- Wyższe dochody budżetu na mieszkańca ma Gubin: 8444 zł (Żary: 7842 zł).
- Niższe bezrobocie ma Żary: 2,6 zarejestrowanych bezrobotnych na 100 osób w wieku produkcyjnym (Gubin: 4,5).
- Wyższe saldo migracji ma Gubin: -3,7 na 1000 mieszkańców (Żary: -4,9).
| Żary gmina miejska ✕ | Gubin gmina miejska ✕ | |
|---|---|---|
| Podstawowe | ||
| Rodzaj | gmina miejska | gmina miejska |
| Powiat | żarski | krośnieński |
| Województwo | lubuskie | lubuskie |
| Ludność ranking | 33 949 | 15 212 |
| Powierzchnia (km²) ranking | 33 | 21 |
| Gęstość (os./km²) ranking | 1021,3 | 735,6 |
| Demografia | ||
| Dzieci i młodzież (%) ranking | 16,2 | 15,5 |
| Seniorzy (%) ranking | 27,7 | 25,9 |
| Zmiana ludności (na 1000) ranking | -12,8 | -10,6 |
| Saldo migracji (na 1000) ranking | -4,9 | -3,7 |
| Przyrost naturalny (na 1000) ranking | -8,2 | -6,4 |
| Praca i finanse | ||
| Bezrobotni na 100 os. w wieku prod. ranking | 2,6 | 4,5 |
| Dochody gminy na mieszkańca (zł) ranking | 7842 | 8444 |
| Firmy REGON na 1000 mieszk. ranking | 147 | 169 |
| Mieszkania i nieruchomości | ||
| Mieszkania na 1000 mieszk. ranking | 474 | 441 |
| Średnia pow. mieszkania (m²) ranking | 67 | 72,4 |
| Mieszkania oddane na 1000 ranking | 2,2 | 4,8 |
| Nowe adresy 2025 (na 1000) ranking | 1,9 | 2,6 |
| Cena mieszkania — mediana zł/m² ranking | 4204 | 4632 |
| Cena domu — mediana ranking | 560 000 | 599 500 |
| Działka budowlana — mediana zł/m² ranking | 381 | — |
| Adresy i infrastruktura | ||
| Adresy w domach jednorodzinnych (%) | 64,1 | 68,7 |
| Adresy w budynkach wielorodzinnych (%) ranking | 24,1 | 21,7 |
| Średnia liczba kondygnacji ranking | 2,3 | 2,1 |
| Miejscowości | 2 | 1 |
| Ulice | 289 | 152 |
| Punkty adresowe | 5371 | 3017 |
| Kody pocztowe | 1 | 1 |
| Szkoły i przedszkola | 58 | 25 |
| Uczniowie | 7885 | 2885 |
| Odległość do morza (km) ranking | 255,4 | 216,9 |
Źródła: GUS — Bank Danych Lokalnych (ostatni dostępny rok), Rejestr Cen Nieruchomości (transakcje z 24 miesięcy; mediany dla co najmniej 5 transakcji), PRG, RSPO, OpenStreetMap. Dane dla całej gminy (w gminach miejsko-wiejskich — miasto razem z obszarem wiejskim).
Najczęstsze pytania
Które miasto jest większe: Żary czy Gubin?
Więcej mieszkańców ma Żary: 33 949, 2,2 razy więcej niż Gubin (15 212). Powierzchnia: Żary — 33 km², Gubin — 21 km².
Gdzie są tańsze mieszkania: Żary czy Gubin?
Tańsze mieszkania ma Żary: mediana 4204 zł/m² (Gubin: 4632 zł/m², o 10% drożej) — według transakcji z ostatnich 24 miesięcy.
Gdzie są tańsze domy: Żary czy Gubin?
Tańsze domy ma Żary: mediana 560 000 zł (Gubin: 599 500 zł).
Gdzie jest niższe bezrobocie: Żary czy Gubin?
Niższe bezrobocie ma Żary: 2,6 zarejestrowanych bezrobotnych na 100 osób w wieku produkcyjnym (Gubin: 4,5).
Które miasto jest „starsze”: Żary czy Gubin?
Większy udział seniorów (wiek poprodukcyjny) ma Żary: 27,7% mieszkańców (Gubin: 25,9%).
Które miasto jest bliżej morza: Żary czy Gubin?
Gubin — 216,9 km w linii prostej od Bałtyku (Żary: 255,4 km).
Popularne porównania
- Kraków vs Warszawa
- Warszawa vs Wrocław
- Łódź vs Warszawa
- Poznań vs Warszawa
- Gdańsk vs Warszawa
- Szczecin vs Warszawa
- Lublin vs Warszawa
- Bydgoszcz vs Warszawa
- Białystok vs Warszawa
- Katowice vs Warszawa
- Gdynia vs Warszawa
- Częstochowa vs Warszawa
- Rzeszów vs Warszawa
- Toruń vs Warszawa
- Radom vs Warszawa
- Sosnowiec vs Warszawa
- Kielce vs Warszawa
- Gliwice vs Warszawa
- Olsztyn vs Warszawa
- Bielsko-Biała vs Warszawa
- Warszawa vs Zabrze
- Bytom vs Warszawa
- Warszawa vs Zielona Góra
- Rybnik vs Warszawa
- Kraków vs Wrocław
- Kraków vs Łódź
- Kraków vs Poznań
- Gdańsk vs Kraków
- Kraków vs Szczecin
- Kraków vs Lublin