Żary vs Santok — porównanie
Zestawienie danych GUS, cen transakcyjnych nieruchomości, szkół i adresów.
W skrócie
- Więcej mieszkańców ma Żary: 12 469, o 27% więcej niż Santok (9824).
- Wyższe dochody budżetu na mieszkańca ma Żary: 8263 zł (Santok: 8088 zł).
- Niższe bezrobocie ma Santok: 2,4 zarejestrowanych bezrobotnych na 100 osób w wieku produkcyjnym (Żary: 2,6).
- Wyższe saldo migracji ma Santok: +13,5 na 1000 mieszkańców (Żary: +3,6).
| Żary gmina wiejska ✕ | Santok gmina wiejska ✕ | |
|---|---|---|
| Podstawowe | ||
| Rodzaj | gmina wiejska | gmina wiejska |
| Powiat | żarski | gorzowski |
| Województwo | lubuskie | lubuskie |
| Ludność ranking | 12 469 | 9824 |
| Powierzchnia (km²) ranking | 294 | 169 |
| Gęstość (os./km²) ranking | 42,4 | 58 |
| Demografia | ||
| Dzieci i młodzież (%) ranking | 18,1 | 21,3 |
| Seniorzy (%) ranking | 20,2 | 18,2 |
| Zmiana ludności (na 1000) ranking | -3,2 | 12,1 |
| Saldo migracji (na 1000) ranking | 3,6 | 13,5 |
| Przyrost naturalny (na 1000) ranking | -5,6 | -2,1 |
| Praca i finanse | ||
| Bezrobotni na 100 os. w wieku prod. ranking | 2,6 | 2,4 |
| Dochody gminy na mieszkańca (zł) ranking | 8263 | 8088 |
| Firmy REGON na 1000 mieszk. ranking | 111 | 138 |
| Mieszkania i nieruchomości | ||
| Mieszkania na 1000 mieszk. ranking | 308 | 339 |
| Średnia pow. mieszkania (m²) ranking | 99 | 96,2 |
| Mieszkania oddane na 1000 ranking | 3,6 | 10,3 |
| Nowe adresy 2025 (na 1000) ranking | 5,9 | 13 |
| Cena mieszkania — mediana zł/m² ranking | — | 7734 |
| Cena domu — mediana ranking | 310 000 | 510 721 |
| Działka budowlana — mediana zł/m² ranking | — | — |
| Adresy i infrastruktura | ||
| Adresy w domach jednorodzinnych (%) | 91,2 | 87,7 |
| Adresy w budynkach wielorodzinnych (%) ranking | 3,2 | 7,2 |
| Średnia liczba kondygnacji ranking | 1,6 | 1,5 |
| Miejscowości | 27 | 15 |
| Ulice | 46 | 118 |
| Punkty adresowe | 3700 | 3161 |
| Kody pocztowe | 0 | 1 |
| Szkoły i przedszkola | 14 | 13 |
| Uczniowie | 1105 | 1127 |
| Odległość do morza (km) ranking | 253,3 | 136,8 |
Źródła: GUS — Bank Danych Lokalnych (ostatni dostępny rok), Rejestr Cen Nieruchomości (transakcje z 24 miesięcy; mediany dla co najmniej 5 transakcji), PRG, RSPO, OpenStreetMap. Dane dla całej gminy (w gminach miejsko-wiejskich — miasto razem z obszarem wiejskim).
Najczęstsze pytania
Które miasto jest większe: Żary czy Santok?
Więcej mieszkańców ma Żary: 12 469, o 27% więcej niż Santok (9824). Powierzchnia: Żary — 294 km², Santok — 169 km².
Gdzie są tańsze domy: Żary czy Santok?
Tańsze domy ma Żary: mediana 310 000 zł (Santok: 510 721 zł).
Gdzie jest niższe bezrobocie: Żary czy Santok?
Niższe bezrobocie ma Santok: 2,4 zarejestrowanych bezrobotnych na 100 osób w wieku produkcyjnym (Żary: 2,6).
Które miasto jest „starsze”: Żary czy Santok?
Większy udział seniorów (wiek poprodukcyjny) ma Żary: 20,2% mieszkańców (Santok: 18,2%).
Które miasto jest bliżej morza: Żary czy Santok?
Santok — 136,8 km w linii prostej od Bałtyku (Żary: 253,3 km).
Popularne porównania
- Kraków vs Warszawa
- Warszawa vs Wrocław
- Łódź vs Warszawa
- Poznań vs Warszawa
- Gdańsk vs Warszawa
- Szczecin vs Warszawa
- Lublin vs Warszawa
- Bydgoszcz vs Warszawa
- Białystok vs Warszawa
- Katowice vs Warszawa
- Gdynia vs Warszawa
- Częstochowa vs Warszawa
- Rzeszów vs Warszawa
- Toruń vs Warszawa
- Radom vs Warszawa
- Sosnowiec vs Warszawa
- Kielce vs Warszawa
- Gliwice vs Warszawa
- Olsztyn vs Warszawa
- Bielsko-Biała vs Warszawa
- Warszawa vs Zabrze
- Bytom vs Warszawa
- Warszawa vs Zielona Góra
- Rybnik vs Warszawa
- Kraków vs Wrocław
- Kraków vs Łódź
- Kraków vs Poznań
- Gdańsk vs Kraków
- Kraków vs Szczecin
- Kraków vs Lublin