Gorzów Wielkopolski vs Żary — porównanie

Zestawienie danych GUS, cen transakcyjnych nieruchomości, szkół i adresów.

Porównywane gminy: Gorzów Wielkopolski Żary

    W skrócie

    Gorzów Wielkopolski
    gmina miejska ✕
    Żary
    gmina miejska ✕
    Podstawowe
    Rodzajgmina miejskagmina miejska
    PowiatGorzów Wielkopolskiżarski
    Województwolubuskielubuskie
    Ludność ranking113 569
    33 949
    Powierzchnia (km²) ranking86
    33
    Gęstość (os./km²) ranking1324,7
    1021,3
    Demografia
    Dzieci i młodzież (%) ranking16,1
    16,2
    Seniorzy (%) ranking27,4
    27,7
    Zmiana ludności (na 1000) ranking-9,9
    -12,8
    Saldo migracji (na 1000) ranking-2,9
    -4,9
    Przyrost naturalny (na 1000) ranking-6,1
    -8,2
    Praca i finanse
    Bezrobotni na 100 os. w wieku prod. ranking3,3
    2,6
    Dochody gminy na mieszkańca (zł) ranking10 530
    7842
    Firmy REGON na 1000 mieszk. ranking172
    147
    Mieszkania i nieruchomości
    Mieszkania na 1000 mieszk. ranking516
    474
    Średnia pow. mieszkania (m²) ranking60,2
    67
    Mieszkania oddane na 1000 ranking6,7
    2,2
    Nowe adresy 2025 (na 1000) ranking1,3
    1,9
    Cena mieszkania — mediana zł/m² ranking7500
    4204
    Cena domu — mediana ranking735 000
    560 000
    Działka budowlana — mediana zł/m² ranking—381
    Adresy i infrastruktura
    Adresy w domach jednorodzinnych (%)50,8
    64,1
    Adresy w budynkach wielorodzinnych (%) ranking37
    24,1
    Średnia liczba kondygnacji ranking2,8
    2,3
    Miejscowości10
    2
    Ulice576
    289
    Punkty adresowe12 610
    5371
    Kody pocztowe1
    1
    Szkoły i przedszkola161
    58
    Uczniowie28 469
    7885
    Odległość do morza (km) ranking135,5
    255,4

    Źródła: GUS — Bank Danych Lokalnych (ostatni dostępny rok), Rejestr Cen Nieruchomości (transakcje z 24 miesięcy; mediany dla co najmniej 5 transakcji), PRG, RSPO, OpenStreetMap. Dane dla całej gminy (w gminach miejsko-wiejskich — miasto razem z obszarem wiejskim).

    Najczęstsze pytania

    Które miasto jest większe: Gorzów Wielkopolski czy Żary?

    Więcej mieszkańców ma Gorzów Wielkopolski: 113 569, 3,3 razy więcej niż Żary (33 949). Powierzchnia: Gorzów Wielkopolski — 86 km², Żary — 33 km².

    Gdzie są tańsze mieszkania: Gorzów Wielkopolski czy Żary?

    Tańsze mieszkania ma Żary: mediana 4204 zł/m² (Gorzów Wielkopolski: 7500 zł/m², o 78% drożej) — według transakcji z ostatnich 24 miesięcy.

    Gdzie są tańsze domy: Gorzów Wielkopolski czy Żary?

    Tańsze domy ma Żary: mediana 560 000 zł (Gorzów Wielkopolski: 735 000 zł).

    Gdzie jest niższe bezrobocie: Gorzów Wielkopolski czy Żary?

    Niższe bezrobocie ma Żary: 2,6 zarejestrowanych bezrobotnych na 100 osób w wieku produkcyjnym (Gorzów Wielkopolski: 3,3).

    Które miasto jest „starsze”: Gorzów Wielkopolski czy Żary?

    Większy udział seniorów (wiek poprodukcyjny) ma Żary: 27,7% mieszkańców (Gorzów Wielkopolski: 27,4%).

    Które miasto jest bliżej morza: Gorzów Wielkopolski czy Żary?

    Gorzów Wielkopolski — 135,5 km w linii prostej od Bałtyku (Żary: 255,4 km).

    Popularne porównania

    💬 Pomoc B2B / WhatsApp
    👨‍💻Inżynier B2B OnlineWsparcie integracji API adresów

    Pomożemy wdrożyć API, dobrać plan i przygotować ofertę dla firmy.

    ✉️[email protected]Wyceny, plan Business, faktury