Gorlice vs Chrzanów — porównanie
Zestawienie danych GUS, cen transakcyjnych nieruchomości, szkół i adresów.
W skrócie
- Więcej mieszkańców ma Chrzanów: 43 122, o 74% więcej niż Gorlice (24 825).
- Wyższe dochody budżetu na mieszkańca ma Gorlice: 7640 zł (Chrzanów: 7036 zł).
- Niższe bezrobocie ma Chrzanów: 4,7 zarejestrowanych bezrobotnych na 100 osób w wieku produkcyjnym (Gorlice: 5,4).
- Wyższe saldo migracji ma Chrzanów: -0,5 na 1000 mieszkańców (Gorlice: -4,9).
| Gorlice gmina miejska ✕ | Chrzanów gmina miejsko-wiejska ✕ | |
|---|---|---|
| Podstawowe | ||
| Rodzaj | gmina miejska | gmina miejsko-wiejska |
| Powiat | gorlicki | chrzanowski |
| Województwo | małopolskie | małopolskie |
| Ludność ranking | 24 825 | 43 122 |
| Powierzchnia (km²) ranking | 24 | 79 |
| Gęstość (os./km²) ranking | 1055 | 542,8 |
| Demografia | ||
| Dzieci i młodzież (%) ranking | 15,6 | 14,8 |
| Seniorzy (%) ranking | 30,6 | 29,5 |
| Zmiana ludności (na 1000) ranking | -13,6 | -8,5 |
| Saldo migracji (na 1000) ranking | -4,9 | -0,5 |
| Przyrost naturalny (na 1000) ranking | -8,3 | -8,3 |
| Praca i finanse | ||
| Bezrobotni na 100 os. w wieku prod. ranking | 5,4 | 4,7 |
| Dochody gminy na mieszkańca (zł) ranking | 7640 | 7036 |
| Firmy REGON na 1000 mieszk. ranking | 116 | 131 |
| Mieszkania i nieruchomości | ||
| Mieszkania na 1000 mieszk. ranking | 419 | 453 |
| Średnia pow. mieszkania (m²) ranking | 69 | 66,9 |
| Mieszkania oddane na 1000 ranking | 5,6 | 2,4 |
| Nowe adresy 2025 (na 1000) ranking | 1,4 | 2,2 |
| Cena mieszkania — mediana zł/m² ranking | — | — |
| Cena domu — mediana ranking | 380 000 | 356 000 |
| Działka budowlana — mediana zł/m² ranking | 57 | 66 |
| Adresy i infrastruktura | ||
| Adresy w domach jednorodzinnych (%) | 82,3 | 85,3 |
| Adresy w budynkach wielorodzinnych (%) ranking | 7,7 | 6,9 |
| Średnia liczba kondygnacji ranking | 1,9 | 2,1 |
| Miejscowości | 13 | 40 |
| Ulice | 152 | 426 |
| Punkty adresowe | 4048 | 8090 |
| Kody pocztowe | 5 | 5 |
| Szkoły i przedszkola | 58 | 53 |
| Uczniowie | 6804 | 7626 |
| Odległość do morza (km) ranking | 538,1 | 468 |
Źródła: GUS — Bank Danych Lokalnych (ostatni dostępny rok), Rejestr Cen Nieruchomości (transakcje z 24 miesięcy; mediany dla co najmniej 5 transakcji), PRG, RSPO, OpenStreetMap. Dane dla całej gminy (w gminach miejsko-wiejskich — miasto razem z obszarem wiejskim).
Najczęstsze pytania
Które miasto jest większe: Gorlice czy Chrzanów?
Więcej mieszkańców ma Chrzanów: 43 122, o 74% więcej niż Gorlice (24 825). Powierzchnia: Chrzanów — 79 km², Gorlice — 24 km².
Gdzie są tańsze domy: Gorlice czy Chrzanów?
Tańsze domy ma Chrzanów: mediana 356 000 zł (Gorlice: 380 000 zł).
Gdzie jest niższe bezrobocie: Gorlice czy Chrzanów?
Niższe bezrobocie ma Chrzanów: 4,7 zarejestrowanych bezrobotnych na 100 osób w wieku produkcyjnym (Gorlice: 5,4).
Które miasto jest „starsze”: Gorlice czy Chrzanów?
Większy udział seniorów (wiek poprodukcyjny) ma Gorlice: 30,6% mieszkańców (Chrzanów: 29,5%).
Które miasto jest bliżej morza: Gorlice czy Chrzanów?
Chrzanów — 468 km w linii prostej od Bałtyku (Gorlice: 538,1 km).
Popularne porównania
- Kraków vs Warszawa
- Warszawa vs Wrocław
- Łódź vs Warszawa
- Poznań vs Warszawa
- Gdańsk vs Warszawa
- Szczecin vs Warszawa
- Lublin vs Warszawa
- Bydgoszcz vs Warszawa
- Białystok vs Warszawa
- Katowice vs Warszawa
- Gdynia vs Warszawa
- Częstochowa vs Warszawa
- Rzeszów vs Warszawa
- Toruń vs Warszawa
- Radom vs Warszawa
- Sosnowiec vs Warszawa
- Kielce vs Warszawa
- Gliwice vs Warszawa
- Olsztyn vs Warszawa
- Bielsko-Biała vs Warszawa
- Warszawa vs Zabrze
- Bytom vs Warszawa
- Warszawa vs Zielona Góra
- Rybnik vs Warszawa
- Kraków vs Wrocław
- Kraków vs Łódź
- Kraków vs Poznań
- Gdańsk vs Kraków
- Kraków vs Szczecin
- Kraków vs Lublin