Uście Gorlickie vs Ropa — porównanie
Zestawienie danych GUS, cen transakcyjnych nieruchomości, szkół i adresów.
W skrócie
- Więcej mieszkańców ma Uście Gorlickie: 6642, o 21% więcej niż Ropa (5502).
- Wyższe dochody budżetu na mieszkańca ma Uście Gorlickie: 12 100 zł (Ropa: 11 836 zł).
- Niższe bezrobocie ma Ropa: 2,5 zarejestrowanych bezrobotnych na 100 osób w wieku produkcyjnym (Uście Gorlickie: 3,4).
- Wyższe saldo migracji ma Ropa: +0,2 na 1000 mieszkańców (Uście Gorlickie: -9,6).
| Uście Gorlickie gmina wiejska ✕ | Ropa gmina wiejska ✕ | |
|---|---|---|
| Podstawowe | ||
| Rodzaj | gmina wiejska | gmina wiejska |
| Powiat | gorlicki | gorlicki |
| Województwo | małopolskie | małopolskie |
| Ludność ranking | 6642 | 5502 |
| Powierzchnia (km²) ranking | 288 | 49 |
| Gęstość (os./km²) ranking | 23,1 | 112,1 |
| Demografia | ||
| Dzieci i młodzież (%) ranking | 20,9 | 22 |
| Seniorzy (%) ranking | 19,7 | 18 |
| Zmiana ludności (na 1000) ranking | -13,7 | -0,5 |
| Saldo migracji (na 1000) ranking | -9,6 | 0,2 |
| Przyrost naturalny (na 1000) ranking | -1,5 | -2 |
| Praca i finanse | ||
| Bezrobotni na 100 os. w wieku prod. ranking | 3,4 | 2,5 |
| Dochody gminy na mieszkańca (zł) ranking | 12 100 | 11 836 |
| Firmy REGON na 1000 mieszk. ranking | 113 | 105 |
| Mieszkania i nieruchomości | ||
| Mieszkania na 1000 mieszk. ranking | 360 | 300 |
| Średnia pow. mieszkania (m²) ranking | 96 | 95,5 |
| Mieszkania oddane na 1000 ranking | 3,9 | 3,3 |
| Nowe adresy 2025 (na 1000) ranking | 11,1 | 6,9 |
| Cena mieszkania — mediana zł/m² ranking | — | — |
| Cena domu — mediana ranking | 580 000 | 370 000 |
| Działka budowlana — mediana zł/m² ranking | — | — |
| Adresy i infrastruktura | ||
| Adresy w domach jednorodzinnych (%) | 81,1 | 89,3 |
| Adresy w budynkach wielorodzinnych (%) ranking | 1,1 | 0,5 |
| Średnia liczba kondygnacji ranking | 1,7 | 1,9 |
| Miejscowości | 51 | 54 |
| Ulice | 0 | 0 |
| Punkty adresowe | 2744 | 1877 |
| Kody pocztowe | 2 | 1 |
| Szkoły i przedszkola | 20 | 7 |
| Uczniowie | 1084 | 792 |
| Odległość do morza (km) ranking | 555,5 | 543,7 |
Źródła: GUS — Bank Danych Lokalnych (ostatni dostępny rok), Rejestr Cen Nieruchomości (transakcje z 24 miesięcy; mediany dla co najmniej 5 transakcji), PRG, RSPO, OpenStreetMap. Dane dla całej gminy (w gminach miejsko-wiejskich — miasto razem z obszarem wiejskim).
Najczęstsze pytania
Które miasto jest większe: Uście Gorlickie czy Ropa?
Więcej mieszkańców ma Uście Gorlickie: 6642, o 21% więcej niż Ropa (5502). Powierzchnia: Uście Gorlickie — 288 km², Ropa — 49 km².
Gdzie są tańsze domy: Uście Gorlickie czy Ropa?
Tańsze domy ma Ropa: mediana 370 000 zł (Uście Gorlickie: 580 000 zł).
Gdzie jest niższe bezrobocie: Uście Gorlickie czy Ropa?
Niższe bezrobocie ma Ropa: 2,5 zarejestrowanych bezrobotnych na 100 osób w wieku produkcyjnym (Uście Gorlickie: 3,4).
Które miasto jest „starsze”: Uście Gorlickie czy Ropa?
Większy udział seniorów (wiek poprodukcyjny) ma Uście Gorlickie: 19,7% mieszkańców (Ropa: 18%).
Które miasto jest bliżej morza: Uście Gorlickie czy Ropa?
Ropa — 543,7 km w linii prostej od Bałtyku (Uście Gorlickie: 555,5 km).
Popularne porównania
- Kraków vs Warszawa
- Warszawa vs Wrocław
- Łódź vs Warszawa
- Poznań vs Warszawa
- Gdańsk vs Warszawa
- Szczecin vs Warszawa
- Lublin vs Warszawa
- Bydgoszcz vs Warszawa
- Białystok vs Warszawa
- Katowice vs Warszawa
- Gdynia vs Warszawa
- Częstochowa vs Warszawa
- Rzeszów vs Warszawa
- Toruń vs Warszawa
- Radom vs Warszawa
- Sosnowiec vs Warszawa
- Kielce vs Warszawa
- Gliwice vs Warszawa
- Olsztyn vs Warszawa
- Bielsko-Biała vs Warszawa
- Warszawa vs Zabrze
- Bytom vs Warszawa
- Warszawa vs Zielona Góra
- Rybnik vs Warszawa
- Kraków vs Wrocław
- Kraków vs Łódź
- Kraków vs Poznań
- Gdańsk vs Kraków
- Kraków vs Szczecin
- Kraków vs Lublin