Szczawa vs Uście Gorlickie — porównanie
Zestawienie danych GUS, cen transakcyjnych nieruchomości, szkół i adresów.
W skrócie
- Więcej mieszkańców ma Uście Gorlickie: 6642, 3,7 razy więcej niż Szczawa (1799).
- Wyższe dochody budżetu na mieszkańca ma Uście Gorlickie: 12 100 zł (Szczawa: 7728 zł).
- Niższe bezrobocie ma Uście Gorlickie: 3,4 zarejestrowanych bezrobotnych na 100 osób w wieku produkcyjnym (Szczawa: 5,7).
- Wyższe saldo migracji ma Uście Gorlickie: -9,6 na 1000 mieszkańców (Szczawa: -20,6).
| Szczawa gmina wiejska ✕ | Uście Gorlickie gmina wiejska ✕ | |
|---|---|---|
| Podstawowe | ||
| Rodzaj | gmina wiejska | gmina wiejska |
| Powiat | limanowski | gorlicki |
| Województwo | małopolskie | małopolskie |
| Ludność ranking | 1799 | 6642 |
| Powierzchnia (km²) ranking | 42 | 288 |
| Gęstość (os./km²) ranking | 42,4 | 23,1 |
| Demografia | ||
| Dzieci i młodzież (%) ranking | 21,3 | 20,9 |
| Seniorzy (%) ranking | 17,7 | 19,7 |
| Zmiana ludności (na 1000) ranking | 0 | -13,7 |
| Saldo migracji (na 1000) ranking | -20,6 | -9,6 |
| Przyrost naturalny (na 1000) ranking | -3,9 | -1,5 |
| Praca i finanse | ||
| Bezrobotni na 100 os. w wieku prod. ranking | 5,7 | 3,4 |
| Dochody gminy na mieszkańca (zł) ranking | 7728 | 12 100 |
| Firmy REGON na 1000 mieszk. ranking | 98 | 113 |
| Mieszkania i nieruchomości | ||
| Mieszkania na 1000 mieszk. ranking | 339 | 360 |
| Średnia pow. mieszkania (m²) ranking | 86,8 | 96 |
| Mieszkania oddane na 1000 ranking | 0,6 | 3,9 |
| Nowe adresy 2025 (na 1000) ranking | 12,2 | 11,1 |
| Cena mieszkania — mediana zł/m² ranking | — | — |
| Cena domu — mediana ranking | — | 580 000 |
| Działka budowlana — mediana zł/m² ranking | — | — |
| Adresy i infrastruktura | ||
| Adresy w domach jednorodzinnych (%) | 87,5 | 81,1 |
| Adresy w budynkach wielorodzinnych (%) ranking | 2,8 | 1,1 |
| Średnia liczba kondygnacji ranking | 1,9 | 1,7 |
| Miejscowości | 43 | 51 |
| Ulice | 0 | 0 |
| Punkty adresowe | 723 | 2744 |
| Kody pocztowe | 1 | 2 |
| Szkoły i przedszkola | 1 | 20 |
| Uczniowie | 183 | 1084 |
| Odległość do morza (km) ranking | 532,5 | 555,5 |
Źródła: GUS — Bank Danych Lokalnych (ostatni dostępny rok), Rejestr Cen Nieruchomości (transakcje z 24 miesięcy; mediany dla co najmniej 5 transakcji), PRG, RSPO, OpenStreetMap. Dane dla całej gminy (w gminach miejsko-wiejskich — miasto razem z obszarem wiejskim).
Najczęstsze pytania
Które miasto jest większe: Szczawa czy Uście Gorlickie?
Więcej mieszkańców ma Uście Gorlickie: 6642, 3,7 razy więcej niż Szczawa (1799). Powierzchnia: Uście Gorlickie — 288 km², Szczawa — 42 km².
Gdzie jest niższe bezrobocie: Szczawa czy Uście Gorlickie?
Niższe bezrobocie ma Uście Gorlickie: 3,4 zarejestrowanych bezrobotnych na 100 osób w wieku produkcyjnym (Szczawa: 5,7).
Które miasto jest „starsze”: Szczawa czy Uście Gorlickie?
Większy udział seniorów (wiek poprodukcyjny) ma Uście Gorlickie: 19,7% mieszkańców (Szczawa: 17,7%).
Które miasto jest bliżej morza: Szczawa czy Uście Gorlickie?
Szczawa — 532,5 km w linii prostej od Bałtyku (Uście Gorlickie: 555,5 km).
Popularne porównania
- Kraków vs Warszawa
- Warszawa vs Wrocław
- Łódź vs Warszawa
- Poznań vs Warszawa
- Gdańsk vs Warszawa
- Szczecin vs Warszawa
- Lublin vs Warszawa
- Bydgoszcz vs Warszawa
- Białystok vs Warszawa
- Katowice vs Warszawa
- Gdynia vs Warszawa
- Częstochowa vs Warszawa
- Rzeszów vs Warszawa
- Toruń vs Warszawa
- Radom vs Warszawa
- Sosnowiec vs Warszawa
- Kielce vs Warszawa
- Gliwice vs Warszawa
- Olsztyn vs Warszawa
- Bielsko-Biała vs Warszawa
- Warszawa vs Zabrze
- Bytom vs Warszawa
- Warszawa vs Zielona Góra
- Rybnik vs Warszawa
- Kraków vs Wrocław
- Kraków vs Łódź
- Kraków vs Poznań
- Gdańsk vs Kraków
- Kraków vs Szczecin
- Kraków vs Lublin