Maków Podhalański vs Koszyce — porównanie
Zestawienie danych GUS, cen transakcyjnych nieruchomości, szkół i adresów.
W skrócie
- Więcej mieszkańców ma Maków Podhalański: 15 566, 3 razy więcej niż Koszyce (5169).
- Wyższe dochody budżetu na mieszkańca ma Koszyce: 7530 zł (Maków Podhalański: 7037 zł).
- Niższe bezrobocie ma Maków Podhalański: 3,4 zarejestrowanych bezrobotnych na 100 osób w wieku produkcyjnym (Koszyce: 3,6).
- Wyższe saldo migracji ma Maków Podhalański: -1 na 1000 mieszkańców (Koszyce: -3,3).
| Maków Podhalański gmina miejsko-wiejska ✕ | Koszyce gmina miejsko-wiejska ✕ | |
|---|---|---|
| Podstawowe | ||
| Rodzaj | gmina miejsko-wiejska | gmina miejsko-wiejska |
| Powiat | suski | proszowicki |
| Województwo | małopolskie | małopolskie |
| Ludność ranking | 15 566 | 5169 |
| Powierzchnia (km²) ranking | 109 | 66 |
| Gęstość (os./km²) ranking | 143,2 | 78,3 |
| Demografia | ||
| Dzieci i młodzież (%) ranking | 18,1 | 14,6 |
| Seniorzy (%) ranking | 22,5 | 25,8 |
| Zmiana ludności (na 1000) ranking | -6,1 | -6,7 |
| Saldo migracji (na 1000) ranking | -1 | -3,3 |
| Przyrost naturalny (na 1000) ranking | -5,1 | -5,4 |
| Praca i finanse | ||
| Bezrobotni na 100 os. w wieku prod. ranking | 3,4 | 3,6 |
| Dochody gminy na mieszkańca (zł) ranking | 7037 | 7530 |
| Firmy REGON na 1000 mieszk. ranking | 140 | 90 |
| Mieszkania i nieruchomości | ||
| Mieszkania na 1000 mieszk. ranking | 341 | 348 |
| Średnia pow. mieszkania (m²) ranking | 98 | 92,8 |
| Mieszkania oddane na 1000 ranking | 4,4 | 1,9 |
| Nowe adresy 2025 (na 1000) ranking | 4,9 | 2,1 |
| Cena mieszkania — mediana zł/m² ranking | 11 500 | — |
| Cena domu — mediana ranking | 180 000 | 240 000 |
| Działka budowlana — mediana zł/m² ranking | — | — |
| Adresy i infrastruktura | ||
| Adresy w domach jednorodzinnych (%) | 85 | 93,5 |
| Adresy w budynkach wielorodzinnych (%) ranking | 7,3 | 0,1 |
| Średnia liczba kondygnacji ranking | 2,1 | 1,4 |
| Miejscowości | 249 | 71 |
| Ulice | 77 | 18 |
| Punkty adresowe | 4758 | 1860 |
| Kody pocztowe | 2 | 1 |
| Szkoły i przedszkola | 17 | 6 |
| Uczniowie | 1892 | 567 |
| Odległość do morza (km) ranking | 513,7 | 473,5 |
Źródła: GUS — Bank Danych Lokalnych (ostatni dostępny rok), Rejestr Cen Nieruchomości (transakcje z 24 miesięcy; mediany dla co najmniej 5 transakcji), PRG, RSPO, OpenStreetMap. Dane dla całej gminy (w gminach miejsko-wiejskich — miasto razem z obszarem wiejskim).
Najczęstsze pytania
Które miasto jest większe: Maków Podhalański czy Koszyce?
Więcej mieszkańców ma Maków Podhalański: 15 566, 3 razy więcej niż Koszyce (5169). Powierzchnia: Maków Podhalański — 109 km², Koszyce — 66 km².
Gdzie są tańsze domy: Maków Podhalański czy Koszyce?
Tańsze domy ma Maków Podhalański: mediana 180 000 zł (Koszyce: 240 000 zł).
Gdzie jest niższe bezrobocie: Maków Podhalański czy Koszyce?
Niższe bezrobocie ma Maków Podhalański: 3,4 zarejestrowanych bezrobotnych na 100 osób w wieku produkcyjnym (Koszyce: 3,6).
Które miasto jest „starsze”: Maków Podhalański czy Koszyce?
Większy udział seniorów (wiek poprodukcyjny) ma Koszyce: 25,8% mieszkańców (Maków Podhalański: 22,5%).
Które miasto jest bliżej morza: Maków Podhalański czy Koszyce?
Koszyce — 473,5 km w linii prostej od Bałtyku (Maków Podhalański: 513,7 km).
Popularne porównania
- Kraków vs Warszawa
- Warszawa vs Wrocław
- Łódź vs Warszawa
- Poznań vs Warszawa
- Gdańsk vs Warszawa
- Szczecin vs Warszawa
- Lublin vs Warszawa
- Bydgoszcz vs Warszawa
- Białystok vs Warszawa
- Katowice vs Warszawa
- Gdynia vs Warszawa
- Częstochowa vs Warszawa
- Rzeszów vs Warszawa
- Toruń vs Warszawa
- Radom vs Warszawa
- Sosnowiec vs Warszawa
- Kielce vs Warszawa
- Gliwice vs Warszawa
- Olsztyn vs Warszawa
- Bielsko-Biała vs Warszawa
- Warszawa vs Zabrze
- Bytom vs Warszawa
- Warszawa vs Zielona Góra
- Rybnik vs Warszawa
- Kraków vs Wrocław
- Kraków vs Łódź
- Kraków vs Poznań
- Gdańsk vs Kraków
- Kraków vs Szczecin
- Kraków vs Lublin