Bukowina Tatrzańska vs Poronin — porównanie
Zestawienie danych GUS, cen transakcyjnych nieruchomości, szkół i adresów.
W skrócie
- Więcej mieszkańców ma Bukowina Tatrzańska: 13 556, o 15% więcej niż Poronin (11 807).
- Wyższe dochody budżetu na mieszkańca ma Bukowina Tatrzańska: 9374 zł (Poronin: 7111 zł).
- Niższe bezrobocie ma Bukowina Tatrzańska: 4,6 zarejestrowanych bezrobotnych na 100 osób w wieku produkcyjnym (Poronin: 6,9).
- Wyższe saldo migracji ma Bukowina Tatrzańska: -0,4 na 1000 mieszkańców (Poronin: -0,6).
| Bukowina Tatrzańska gmina wiejska ✕ | Poronin gmina wiejska ✕ | |
|---|---|---|
| Podstawowe | ||
| Rodzaj | gmina wiejska | gmina wiejska |
| Powiat | tatrzański | tatrzański |
| Województwo | małopolskie | małopolskie |
| Ludność ranking | 13 556 | 11 807 |
| Powierzchnia (km²) ranking | 132 | 84 |
| Gęstość (os./km²) ranking | 102,8 | 141,2 |
| Demografia | ||
| Dzieci i młodzież (%) ranking | 20,9 | 21,2 |
| Seniorzy (%) ranking | 20,3 | 18,3 |
| Zmiana ludności (na 1000) ranking | 0,8 | -0,5 |
| Saldo migracji (na 1000) ranking | -0,4 | -0,6 |
| Przyrost naturalny (na 1000) ranking | 1,1 | 0,8 |
| Praca i finanse | ||
| Bezrobotni na 100 os. w wieku prod. ranking | 4,6 | 6,9 |
| Dochody gminy na mieszkańca (zł) ranking | 9374 | 7111 |
| Firmy REGON na 1000 mieszk. ranking | 140 | 170 |
| Mieszkania i nieruchomości | ||
| Mieszkania na 1000 mieszk. ranking | 294 | 310 |
| Średnia pow. mieszkania (m²) ranking | 118 | 120,5 |
| Mieszkania oddane na 1000 ranking | 3,4 | 4 |
| Nowe adresy 2025 (na 1000) ranking | 3,2 | 4,9 |
| Cena mieszkania — mediana zł/m² ranking | — | 11 082 |
| Cena domu — mediana ranking | 1 350 000 | 925 000 |
| Działka budowlana — mediana zł/m² ranking | 529 | 301 |
| Adresy i infrastruktura | ||
| Adresy w domach jednorodzinnych (%) | 86,2 | 86,9 |
| Adresy w budynkach wielorodzinnych (%) ranking | 0,3 | 0,4 |
| Średnia liczba kondygnacji ranking | 2,5 | 2,5 |
| Miejscowości | 66 | 52 |
| Ulice | 61 | 48 |
| Punkty adresowe | 4413 | 4138 |
| Kody pocztowe | 4 | 4 |
| Szkoły i przedszkola | 15 | 14 |
| Uczniowie | 1921 | 1570 |
| Odległość do morza (km) ranking | 558,5 | 560,6 |
Źródła: GUS — Bank Danych Lokalnych (ostatni dostępny rok), Rejestr Cen Nieruchomości (transakcje z 24 miesięcy; mediany dla co najmniej 5 transakcji), PRG, RSPO, OpenStreetMap. Dane dla całej gminy (w gminach miejsko-wiejskich — miasto razem z obszarem wiejskim).
Najczęstsze pytania
Które miasto jest większe: Bukowina Tatrzańska czy Poronin?
Więcej mieszkańców ma Bukowina Tatrzańska: 13 556, o 15% więcej niż Poronin (11 807). Powierzchnia: Bukowina Tatrzańska — 132 km², Poronin — 84 km².
Gdzie są tańsze domy: Bukowina Tatrzańska czy Poronin?
Tańsze domy ma Poronin: mediana 925 000 zł (Bukowina Tatrzańska: 1 350 000 zł).
Gdzie jest niższe bezrobocie: Bukowina Tatrzańska czy Poronin?
Niższe bezrobocie ma Bukowina Tatrzańska: 4,6 zarejestrowanych bezrobotnych na 100 osób w wieku produkcyjnym (Poronin: 6,9).
Które miasto jest „starsze”: Bukowina Tatrzańska czy Poronin?
Większy udział seniorów (wiek poprodukcyjny) ma Bukowina Tatrzańska: 20,3% mieszkańców (Poronin: 18,3%).
Które miasto jest bliżej morza: Bukowina Tatrzańska czy Poronin?
Bukowina Tatrzańska — 558,5 km w linii prostej od Bałtyku (Poronin: 560,6 km).
Popularne porównania
- Kraków vs Warszawa
- Warszawa vs Wrocław
- Łódź vs Warszawa
- Poznań vs Warszawa
- Gdańsk vs Warszawa
- Szczecin vs Warszawa
- Lublin vs Warszawa
- Bydgoszcz vs Warszawa
- Białystok vs Warszawa
- Katowice vs Warszawa
- Gdynia vs Warszawa
- Częstochowa vs Warszawa
- Rzeszów vs Warszawa
- Toruń vs Warszawa
- Radom vs Warszawa
- Sosnowiec vs Warszawa
- Kielce vs Warszawa
- Gliwice vs Warszawa
- Olsztyn vs Warszawa
- Bielsko-Biała vs Warszawa
- Warszawa vs Zabrze
- Bytom vs Warszawa
- Warszawa vs Zielona Góra
- Rybnik vs Warszawa
- Kraków vs Wrocław
- Kraków vs Łódź
- Kraków vs Poznań
- Gdańsk vs Kraków
- Kraków vs Szczecin
- Kraków vs Lublin