Mława vs Sierpc — porównanie
Zestawienie danych GUS, cen transakcyjnych nieruchomości, szkół i adresów.
W skrócie
- Więcej mieszkańców ma Mława: 30 607, o 85% więcej niż Sierpc (16 540).
- Wyższe dochody budżetu na mieszkańca ma Mława: 8070 zł (Sierpc: 7760 zł).
- Niższe bezrobocie ma Mława: 5,5 zarejestrowanych bezrobotnych na 100 osób w wieku produkcyjnym (Sierpc: 7,4).
- Wyższe saldo migracji ma Mława: +0,6 na 1000 mieszkańców (Sierpc: -1,8).
| Mława gmina miejska ✕ | Sierpc gmina miejska ✕ | |
|---|---|---|
| Podstawowe | ||
| Rodzaj | gmina miejska | gmina miejska |
| Powiat | mławski | sierpecki |
| Województwo | mazowieckie | mazowieckie |
| Ludność ranking | 30 607 | 16 540 |
| Powierzchnia (km²) ranking | 35 | 19 |
| Gęstość (os./km²) ranking | 879,5 | 889,7 |
| Demografia | ||
| Dzieci i młodzież (%) ranking | 18,5 | 17 |
| Seniorzy (%) ranking | 24,5 | 27,7 |
| Zmiana ludności (na 1000) ranking | -2,8 | -9,1 |
| Saldo migracji (na 1000) ranking | 0,6 | -1,8 |
| Przyrost naturalny (na 1000) ranking | -2,8 | -5,8 |
| Praca i finanse | ||
| Bezrobotni na 100 os. w wieku prod. ranking | 5,5 | 7,4 |
| Dochody gminy na mieszkańca (zł) ranking | 8070 | 7760 |
| Firmy REGON na 1000 mieszk. ranking | 127 | 121 |
| Mieszkania i nieruchomości | ||
| Mieszkania na 1000 mieszk. ranking | 502 | 476 |
| Średnia pow. mieszkania (m²) ranking | 68,2 | 69,6 |
| Mieszkania oddane na 1000 ranking | 7,7 | 7,8 |
| Nowe adresy 2025 (na 1000) ranking | 3,3 | 1,7 |
| Cena mieszkania — mediana zł/m² ranking | 6128 | — |
| Cena domu — mediana ranking | 487 500 | 450 000 |
| Działka budowlana — mediana zł/m² ranking | — | — |
| Adresy i infrastruktura | ||
| Adresy w domach jednorodzinnych (%) | 85,8 | 82,9 |
| Adresy w budynkach wielorodzinnych (%) ranking | 6,3 | 5,4 |
| Średnia liczba kondygnacji ranking | 2 | 1,9 |
| Miejscowości | 8 | 4 |
| Ulice | 297 | 174 |
| Punkty adresowe | 5867 | 3299 |
| Kody pocztowe | 1 | 3 |
| Szkoły i przedszkola | 53 | 33 |
| Uczniowie | 8666 | 4254 |
| Odległość do morza (km) ranking | 153,6 | 169,5 |
Źródła: GUS — Bank Danych Lokalnych (ostatni dostępny rok), Rejestr Cen Nieruchomości (transakcje z 24 miesięcy; mediany dla co najmniej 5 transakcji), PRG, RSPO, OpenStreetMap. Dane dla całej gminy (w gminach miejsko-wiejskich — miasto razem z obszarem wiejskim).
Najczęstsze pytania
Które miasto jest większe: Mława czy Sierpc?
Więcej mieszkańców ma Mława: 30 607, o 85% więcej niż Sierpc (16 540). Powierzchnia: Mława — 35 km², Sierpc — 19 km².
Gdzie są tańsze domy: Mława czy Sierpc?
Tańsze domy ma Sierpc: mediana 450 000 zł (Mława: 487 500 zł).
Gdzie jest niższe bezrobocie: Mława czy Sierpc?
Niższe bezrobocie ma Mława: 5,5 zarejestrowanych bezrobotnych na 100 osób w wieku produkcyjnym (Sierpc: 7,4).
Które miasto jest „starsze”: Mława czy Sierpc?
Większy udział seniorów (wiek poprodukcyjny) ma Sierpc: 27,7% mieszkańców (Mława: 24,5%).
Które miasto jest bliżej morza: Mława czy Sierpc?
Mława — 153,6 km w linii prostej od Bałtyku (Sierpc: 169,5 km).
Popularne porównania
- Kraków vs Warszawa
- Warszawa vs Wrocław
- Łódź vs Warszawa
- Poznań vs Warszawa
- Gdańsk vs Warszawa
- Szczecin vs Warszawa
- Lublin vs Warszawa
- Bydgoszcz vs Warszawa
- Białystok vs Warszawa
- Katowice vs Warszawa
- Gdynia vs Warszawa
- Częstochowa vs Warszawa
- Rzeszów vs Warszawa
- Toruń vs Warszawa
- Radom vs Warszawa
- Sosnowiec vs Warszawa
- Kielce vs Warszawa
- Gliwice vs Warszawa
- Olsztyn vs Warszawa
- Bielsko-Biała vs Warszawa
- Warszawa vs Zabrze
- Bytom vs Warszawa
- Warszawa vs Zielona Góra
- Rybnik vs Warszawa
- Kraków vs Wrocław
- Kraków vs Łódź
- Kraków vs Poznań
- Gdańsk vs Kraków
- Kraków vs Szczecin
- Kraków vs Lublin