Raciąż vs Maków Mazowiecki — porównanie
Zestawienie danych GUS, cen transakcyjnych nieruchomości, szkół i adresów.
W skrócie
- Więcej mieszkańców ma Maków Mazowiecki: 8699, 2,2 razy więcej niż Raciąż (3870).
- Wyższe dochody budżetu na mieszkańca ma Raciąż: 10 867 zł (Maków Mazowiecki: 7579 zł).
- Niższe bezrobocie ma Raciąż: 8,6 zarejestrowanych bezrobotnych na 100 osób w wieku produkcyjnym (Maków Mazowiecki: 11,7).
- Wyższe saldo migracji ma Raciąż: -7,8 na 1000 mieszkańców (Maków Mazowiecki: -8,3).
| Raciąż gmina miejska ✕ | Maków Mazowiecki gmina miejska ✕ | |
|---|---|---|
| Podstawowe | ||
| Rodzaj | gmina miejska | gmina miejska |
| Powiat | płoński | makowski |
| Województwo | mazowieckie | mazowieckie |
| Ludność ranking | 3870 | 8699 |
| Powierzchnia (km²) ranking | 8 | 10 |
| Gęstość (os./km²) ranking | 460,7 | 846,2 |
| Demografia | ||
| Dzieci i młodzież (%) ranking | 15,9 | 16,7 |
| Seniorzy (%) ranking | 25,9 | 29,3 |
| Zmiana ludności (na 1000) ranking | -15,8 | -13,5 |
| Saldo migracji (na 1000) ranking | -7,8 | -8,3 |
| Przyrost naturalny (na 1000) ranking | -8,5 | -7 |
| Praca i finanse | ||
| Bezrobotni na 100 os. w wieku prod. ranking | 8,6 | 11,7 |
| Dochody gminy na mieszkańca (zł) ranking | 10 867 | 7579 |
| Firmy REGON na 1000 mieszk. ranking | 111 | 144 |
| Mieszkania i nieruchomości | ||
| Mieszkania na 1000 mieszk. ranking | 440 | 448 |
| Średnia pow. mieszkania (m²) ranking | 73,6 | 73 |
| Mieszkania oddane na 1000 ranking | 0,5 | 0,5 |
| Nowe adresy 2025 (na 1000) ranking | 3,1 | 1,3 |
| Cena mieszkania — mediana zł/m² ranking | — | 5266 |
| Cena domu — mediana ranking | 200 000 | 365 000 |
| Działka budowlana — mediana zł/m² ranking | — | — |
| Adresy i infrastruktura | ||
| Adresy w domach jednorodzinnych (%) | 88,1 | 83,1 |
| Adresy w budynkach wielorodzinnych (%) ranking | 4,5 | 3,9 |
| Średnia liczba kondygnacji ranking | 1,8 | 2 |
| Miejscowości | 1 | 3 |
| Ulice | 52 | 116 |
| Punkty adresowe | 883 | 1992 |
| Kody pocztowe | 1 | 1 |
| Szkoły i przedszkola | 12 | 22 |
| Uczniowie | 1477 | 2511 |
| Odległość do morza (km) ranking | 183,4 | 200,8 |
Źródła: GUS — Bank Danych Lokalnych (ostatni dostępny rok), Rejestr Cen Nieruchomości (transakcje z 24 miesięcy; mediany dla co najmniej 5 transakcji), PRG, RSPO, OpenStreetMap. Dane dla całej gminy (w gminach miejsko-wiejskich — miasto razem z obszarem wiejskim).
Najczęstsze pytania
Które miasto jest większe: Raciąż czy Maków Mazowiecki?
Więcej mieszkańców ma Maków Mazowiecki: 8699, 2,2 razy więcej niż Raciąż (3870). Powierzchnia: Maków Mazowiecki — 10 km², Raciąż — 8 km².
Gdzie są tańsze domy: Raciąż czy Maków Mazowiecki?
Tańsze domy ma Raciąż: mediana 200 000 zł (Maków Mazowiecki: 365 000 zł).
Gdzie jest niższe bezrobocie: Raciąż czy Maków Mazowiecki?
Niższe bezrobocie ma Raciąż: 8,6 zarejestrowanych bezrobotnych na 100 osób w wieku produkcyjnym (Maków Mazowiecki: 11,7).
Które miasto jest „starsze”: Raciąż czy Maków Mazowiecki?
Większy udział seniorów (wiek poprodukcyjny) ma Maków Mazowiecki: 29,3% mieszkańców (Raciąż: 25,9%).
Które miasto jest bliżej morza: Raciąż czy Maków Mazowiecki?
Raciąż — 183,4 km w linii prostej od Bałtyku (Maków Mazowiecki: 200,8 km).
Popularne porównania
- Kraków vs Warszawa
- Warszawa vs Wrocław
- Łódź vs Warszawa
- Poznań vs Warszawa
- Gdańsk vs Warszawa
- Szczecin vs Warszawa
- Lublin vs Warszawa
- Bydgoszcz vs Warszawa
- Białystok vs Warszawa
- Katowice vs Warszawa
- Gdynia vs Warszawa
- Częstochowa vs Warszawa
- Rzeszów vs Warszawa
- Toruń vs Warszawa
- Radom vs Warszawa
- Sosnowiec vs Warszawa
- Kielce vs Warszawa
- Gliwice vs Warszawa
- Olsztyn vs Warszawa
- Bielsko-Biała vs Warszawa
- Warszawa vs Zabrze
- Bytom vs Warszawa
- Warszawa vs Zielona Góra
- Rybnik vs Warszawa
- Kraków vs Wrocław
- Kraków vs Łódź
- Kraków vs Poznań
- Gdańsk vs Kraków
- Kraków vs Szczecin
- Kraków vs Lublin