Żyraków vs Mielec — porównanie
Zestawienie danych GUS, cen transakcyjnych nieruchomości, szkół i adresów.
W skrócie
- Więcej mieszkańców ma Żyraków: 14 513, o 6% więcej niż Mielec (13 686).
- Wyższe dochody budżetu na mieszkańca ma Mielec: 6832 zł (Żyraków: 6816 zł).
- Niższe bezrobocie ma Żyraków: 3,1 zarejestrowanych bezrobotnych na 100 osób w wieku produkcyjnym (Mielec: 4,1).
- Wyższe saldo migracji ma Żyraków: +4,6 na 1000 mieszkańców (Mielec: +1,1).
| Żyraków gmina wiejska ✕ | Mielec gmina wiejska ✕ | |
|---|---|---|
| Podstawowe | ||
| Rodzaj | gmina wiejska | gmina wiejska |
| Powiat | dębicki | mielecki |
| Województwo | podkarpackie | podkarpackie |
| Ludność ranking | 14 513 | 13 686 |
| Powierzchnia (km²) ranking | 110 | 123 |
| Gęstość (os./km²) ranking | 131,5 | 111,5 |
| Demografia | ||
| Dzieci i młodzież (%) ranking | 20,2 | 18,9 |
| Seniorzy (%) ranking | 18,7 | 20,3 |
| Zmiana ludności (na 1000) ranking | 4,5 | -2,8 |
| Saldo migracji (na 1000) ranking | 4,6 | 1,1 |
| Przyrost naturalny (na 1000) ranking | -0,6 | -4 |
| Praca i finanse | ||
| Bezrobotni na 100 os. w wieku prod. ranking | 3,1 | 4,1 |
| Dochody gminy na mieszkańca (zł) ranking | 6816 | 6832 |
| Firmy REGON na 1000 mieszk. ranking | 93 | 97 |
| Mieszkania i nieruchomości | ||
| Mieszkania na 1000 mieszk. ranking | 292 | 307 |
| Średnia pow. mieszkania (m²) ranking | 106,6 | 101,8 |
| Mieszkania oddane na 1000 ranking | 6,1 | 3,4 |
| Nowe adresy 2025 (na 1000) ranking | 6,4 | 4,4 |
| Cena mieszkania — mediana zł/m² ranking | 5902 | — |
| Cena domu — mediana ranking | 462 500 | 377 500 |
| Działka budowlana — mediana zł/m² ranking | — | — |
| Adresy i infrastruktura | ||
| Adresy w domach jednorodzinnych (%) | 94,9 | 94,6 |
| Adresy w budynkach wielorodzinnych (%) ranking | 0,3 | 0,1 |
| Średnia liczba kondygnacji ranking | 1,6 | 1,4 |
| Miejscowości | 47 | 63 |
| Ulice | 2 | 0 |
| Punkty adresowe | 3885 | 4613 |
| Kody pocztowe | 4 | 1 |
| Szkoły i przedszkola | 15 | 18 |
| Uczniowie | 1686 | 1566 |
| Odległość do morza (km) ranking | 494,5 | 473,1 |
Źródła: GUS — Bank Danych Lokalnych (ostatni dostępny rok), Rejestr Cen Nieruchomości (transakcje z 24 miesięcy; mediany dla co najmniej 5 transakcji), PRG, RSPO, OpenStreetMap. Dane dla całej gminy (w gminach miejsko-wiejskich — miasto razem z obszarem wiejskim).
Najczęstsze pytania
Które miasto jest większe: Żyraków czy Mielec?
Więcej mieszkańców ma Żyraków: 14 513, o 6% więcej niż Mielec (13 686). Powierzchnia: Żyraków — 110 km², Mielec — 123 km².
Gdzie są tańsze domy: Żyraków czy Mielec?
Tańsze domy ma Mielec: mediana 377 500 zł (Żyraków: 462 500 zł).
Gdzie jest niższe bezrobocie: Żyraków czy Mielec?
Niższe bezrobocie ma Żyraków: 3,1 zarejestrowanych bezrobotnych na 100 osób w wieku produkcyjnym (Mielec: 4,1).
Które miasto jest „starsze”: Żyraków czy Mielec?
Większy udział seniorów (wiek poprodukcyjny) ma Mielec: 20,3% mieszkańców (Żyraków: 18,7%).
Które miasto jest bliżej morza: Żyraków czy Mielec?
Mielec — 473,1 km w linii prostej od Bałtyku (Żyraków: 494,5 km).
Popularne porównania
- Kraków vs Warszawa
- Warszawa vs Wrocław
- Łódź vs Warszawa
- Poznań vs Warszawa
- Gdańsk vs Warszawa
- Szczecin vs Warszawa
- Lublin vs Warszawa
- Bydgoszcz vs Warszawa
- Białystok vs Warszawa
- Katowice vs Warszawa
- Gdynia vs Warszawa
- Częstochowa vs Warszawa
- Rzeszów vs Warszawa
- Toruń vs Warszawa
- Radom vs Warszawa
- Sosnowiec vs Warszawa
- Kielce vs Warszawa
- Gliwice vs Warszawa
- Olsztyn vs Warszawa
- Bielsko-Biała vs Warszawa
- Warszawa vs Zabrze
- Bytom vs Warszawa
- Warszawa vs Zielona Góra
- Rybnik vs Warszawa
- Kraków vs Wrocław
- Kraków vs Łódź
- Kraków vs Poznań
- Gdańsk vs Kraków
- Kraków vs Szczecin
- Kraków vs Lublin