Zambrów vs Wysokie Mazowieckie vs Kolno — porównanie
Zestawienie danych GUS, cen transakcyjnych nieruchomości, szkół i adresów.
W skrócie
- Więcej mieszkańców ma Zambrów: 20 503, 2,3 razy więcej niż Wysokie Mazowieckie (8915).
- Wyższe dochody budżetu na mieszkańca ma Wysokie Mazowieckie: 10 585 zł (Zambrów: 7192 zł).
- Niższe bezrobocie ma Wysokie Mazowieckie: 5,4 zarejestrowanych bezrobotnych na 100 osób w wieku produkcyjnym (Zambrów: 6,4).
- Wyższe saldo migracji ma Zambrów: -6,4 na 1000 mieszkańców (Wysokie Mazowieckie: -9,1).
| Zambrów gmina miejska ✕ | Wysokie Mazowieckie gmina miejska ✕ | Kolno gmina miejska ✕ | |
|---|---|---|---|
| Podstawowe | |||
| Rodzaj | gmina miejska | gmina miejska | gmina miejska |
| Powiat | zambrowski | wysokomazowiecki | kolneński |
| Województwo | podlaskie | podlaskie | podlaskie |
| Ludność ranking | 20 503 | 8915 | 9685 |
| Powierzchnia (km²) ranking | 19 | 15 | 25 |
| Gęstość (os./km²) ranking | 1078 | 585 | 386,3 |
| Demografia | |||
| Dzieci i młodzież (%) ranking | 16,7 | 18,8 | 16,2 |
| Seniorzy (%) ranking | 26,2 | 25,5 | 26 |
| Zmiana ludności (na 1000) ranking | -8 | -8,7 | -8,9 |
| Saldo migracji (na 1000) ranking | -6,4 | -9,1 | -5,3 |
| Przyrost naturalny (na 1000) ranking | -1,8 | 1,8 | -3,1 |
| Praca i finanse | |||
| Bezrobotni na 100 os. w wieku prod. ranking | 6,4 | 5,4 | 8,8 |
| Dochody gminy na mieszkańca (zł) ranking | 7192 | 10 585 | 7455 |
| Firmy REGON na 1000 mieszk. ranking | 105 | 139 | 120 |
| Mieszkania i nieruchomości | |||
| Mieszkania na 1000 mieszk. ranking | 436 | 443 | 382 |
| Średnia pow. mieszkania (m²) ranking | 63,6 | 80,2 | 72,4 |
| Mieszkania oddane na 1000 ranking | 10,4 | 9,2 | 7,5 |
| Nowe adresy 2025 (na 1000) ranking | 0,8 | 1,3 | 1,2 |
| Cena mieszkania — mediana zł/m² ranking | 7468 | — | 6984 |
| Cena domu — mediana ranking | 815 000 | — | 200 000 |
| Działka budowlana — mediana zł/m² ranking | — | — | 104 |
| Adresy i infrastruktura | |||
| Adresy w domach jednorodzinnych (%) | 73,1 | 84,8 | 81,1 |
| Adresy w budynkach wielorodzinnych (%) ranking | 8,6 | 4,1 | 6 |
| Średnia liczba kondygnacji ranking | 2,3 | 2,2 | 2,1 |
| Miejscowości | 2 | 1 | 3 |
| Ulice | 85 | 85 | 72 |
| Punkty adresowe | 2255 | 1963 | 1538 |
| Kody pocztowe | 1 | 2 | 1 |
| Szkoły i przedszkola | 23 | 16 | 13 |
| Uczniowie | 4677 | 3568 | 2052 |
| Odległość do morza (km) ranking | 237,4 | 255,1 | 190,7 |
Źródła: GUS — Bank Danych Lokalnych (ostatni dostępny rok), Rejestr Cen Nieruchomości (transakcje z 24 miesięcy; mediany dla co najmniej 5 transakcji), PRG, RSPO, OpenStreetMap. Dane dla całej gminy (w gminach miejsko-wiejskich — miasto razem z obszarem wiejskim).
Najczęstsze pytania
Które miasto jest większe: Zambrów czy Wysokie Mazowieckie?
Więcej mieszkańców ma Zambrów: 20 503, 2,3 razy więcej niż Wysokie Mazowieckie (8915). Powierzchnia: Zambrów — 19 km², Wysokie Mazowieckie — 15 km².
Gdzie jest niższe bezrobocie: Zambrów czy Wysokie Mazowieckie?
Niższe bezrobocie ma Wysokie Mazowieckie: 5,4 zarejestrowanych bezrobotnych na 100 osób w wieku produkcyjnym (Zambrów: 6,4).
Które miasto jest „starsze”: Zambrów czy Wysokie Mazowieckie?
Większy udział seniorów (wiek poprodukcyjny) ma Zambrów: 26,2% mieszkańców (Wysokie Mazowieckie: 25,5%).
Które miasto jest bliżej morza: Zambrów czy Wysokie Mazowieckie?
Zambrów — 237,4 km w linii prostej od Bałtyku (Wysokie Mazowieckie: 255,1 km).
Popularne porównania
- Kraków vs Warszawa
- Warszawa vs Wrocław
- Łódź vs Warszawa
- Poznań vs Warszawa
- Gdańsk vs Warszawa
- Szczecin vs Warszawa
- Lublin vs Warszawa
- Bydgoszcz vs Warszawa
- Białystok vs Warszawa
- Katowice vs Warszawa
- Gdynia vs Warszawa
- Częstochowa vs Warszawa
- Rzeszów vs Warszawa
- Toruń vs Warszawa
- Radom vs Warszawa
- Sosnowiec vs Warszawa
- Kielce vs Warszawa
- Gliwice vs Warszawa
- Olsztyn vs Warszawa
- Bielsko-Biała vs Warszawa
- Warszawa vs Zabrze
- Bytom vs Warszawa
- Warszawa vs Zielona Góra
- Rybnik vs Warszawa
- Kraków vs Wrocław
- Kraków vs Łódź
- Kraków vs Poznań
- Gdańsk vs Kraków
- Kraków vs Szczecin
- Kraków vs Lublin