Wyry vs Ustroń — porównanie
Zestawienie danych GUS, cen transakcyjnych nieruchomości, szkół i adresów.
W skrócie
- Więcej mieszkańców ma Ustroń: 15 871, o 72% więcej niż Wyry (9235).
- Wyższe dochody budżetu na mieszkańca ma Ustroń: 10 325 zł (Wyry: 9523 zł).
- Niższe bezrobocie ma Wyry: 2,1 zarejestrowanych bezrobotnych na 100 osób w wieku produkcyjnym (Ustroń: 3,5).
- Wyższe saldo migracji ma Wyry: +10,8 na 1000 mieszkańców (Ustroń: +5).
| Wyry gmina wiejska ✕ | Ustroń gmina miejska ✕ | |
|---|---|---|
| Podstawowe | ||
| Rodzaj | gmina wiejska | gmina miejska |
| Powiat | mikołowski | cieszyński |
| Województwo | śląskie | śląskie |
| Ludność ranking | 9235 | 15 871 |
| Powierzchnia (km²) ranking | 35 | 59 |
| Gęstość (os./km²) ranking | 266,8 | 268,8 |
| Demografia | ||
| Dzieci i młodzież (%) ranking | 22,2 | 16,6 |
| Seniorzy (%) ranking | 18,2 | 29,3 |
| Zmiana ludności (na 1000) ranking | 8,2 | 1,8 |
| Saldo migracji (na 1000) ranking | 10,8 | 5 |
| Przyrost naturalny (na 1000) ranking | -3,5 | -9,6 |
| Praca i finanse | ||
| Bezrobotni na 100 os. w wieku prod. ranking | 2,1 | 3,5 |
| Dochody gminy na mieszkańca (zł) ranking | 9523 | 10 325 |
| Firmy REGON na 1000 mieszk. ranking | 126 | 178 |
| Mieszkania i nieruchomości | ||
| Mieszkania na 1000 mieszk. ranking | 343 | 516 |
| Średnia pow. mieszkania (m²) ranking | 109,1 | 88,5 |
| Mieszkania oddane na 1000 ranking | 6,7 | 8,6 |
| Nowe adresy 2025 (na 1000) ranking | 6 | 6,6 |
| Cena mieszkania — mediana zł/m² ranking | — | — |
| Cena domu — mediana ranking | 804 000 | 800 000 |
| Działka budowlana — mediana zł/m² ranking | — | — |
| Adresy i infrastruktura | ||
| Adresy w domach jednorodzinnych (%) | 94,7 | 72 |
| Adresy w budynkach wielorodzinnych (%) ranking | 0,5 | 13,1 |
| Średnia liczba kondygnacji ranking | 1,8 | 1,9 |
| Miejscowości | 3 | 25 |
| Ulice | 87 | 198 |
| Punkty adresowe | 2878 | 5595 |
| Kody pocztowe | 2 | 1 |
| Szkoły i przedszkola | 8 | 26 |
| Uczniowie | 1440 | 2566 |
| Odległość do morza (km) ranking | 470,1 | 514,3 |
Źródła: GUS — Bank Danych Lokalnych (ostatni dostępny rok), Rejestr Cen Nieruchomości (transakcje z 24 miesięcy; mediany dla co najmniej 5 transakcji), PRG, RSPO, OpenStreetMap. Dane dla całej gminy (w gminach miejsko-wiejskich — miasto razem z obszarem wiejskim).
Najczęstsze pytania
Które miasto jest większe: Wyry czy Ustroń?
Więcej mieszkańców ma Ustroń: 15 871, o 72% więcej niż Wyry (9235). Powierzchnia: Ustroń — 59 km², Wyry — 35 km².
Gdzie są tańsze domy: Wyry czy Ustroń?
Tańsze domy ma Ustroń: mediana 800 000 zł (Wyry: 804 000 zł).
Gdzie jest niższe bezrobocie: Wyry czy Ustroń?
Niższe bezrobocie ma Wyry: 2,1 zarejestrowanych bezrobotnych na 100 osób w wieku produkcyjnym (Ustroń: 3,5).
Które miasto jest „starsze”: Wyry czy Ustroń?
Większy udział seniorów (wiek poprodukcyjny) ma Ustroń: 29,3% mieszkańców (Wyry: 18,2%).
Które miasto jest bliżej morza: Wyry czy Ustroń?
Wyry — 470,1 km w linii prostej od Bałtyku (Ustroń: 514,3 km).
Popularne porównania
- Kraków vs Warszawa
- Warszawa vs Wrocław
- Łódź vs Warszawa
- Poznań vs Warszawa
- Gdańsk vs Warszawa
- Szczecin vs Warszawa
- Lublin vs Warszawa
- Bydgoszcz vs Warszawa
- Białystok vs Warszawa
- Katowice vs Warszawa
- Gdynia vs Warszawa
- Częstochowa vs Warszawa
- Rzeszów vs Warszawa
- Toruń vs Warszawa
- Radom vs Warszawa
- Sosnowiec vs Warszawa
- Kielce vs Warszawa
- Gliwice vs Warszawa
- Olsztyn vs Warszawa
- Bielsko-Biała vs Warszawa
- Warszawa vs Zabrze
- Bytom vs Warszawa
- Warszawa vs Zielona Góra
- Rybnik vs Warszawa
- Kraków vs Wrocław
- Kraków vs Łódź
- Kraków vs Poznań
- Gdańsk vs Kraków
- Kraków vs Szczecin
- Kraków vs Lublin