Tychy vs Wyry — porównanie
Zestawienie danych GUS, cen transakcyjnych nieruchomości, szkół i adresów.
W skrócie
- Więcej mieszkańców ma Tychy: 120 081, 13 razy więcej niż Wyry (9235).
- Wyższe dochody budżetu na mieszkańca ma Tychy: 10 941 zł (Wyry: 9523 zł).
- Niższe bezrobocie ma Wyry: 2,1 zarejestrowanych bezrobotnych na 100 osób w wieku produkcyjnym (Tychy: 2,2).
- Wyższe saldo migracji ma Wyry: +10,8 na 1000 mieszkańców (Tychy: -2,4).
| Tychy gmina miejska ✕ | Wyry gmina wiejska ✕ | |
|---|---|---|
| Podstawowe | ||
| Rodzaj | gmina miejska | gmina wiejska |
| Powiat | Tychy | mikołowski |
| Województwo | śląskie | śląskie |
| Ludność ranking | 120 081 | 9235 |
| Powierzchnia (km²) ranking | 82 | 35 |
| Gęstość (os./km²) ranking | 1467,8 | 266,8 |
| Demografia | ||
| Dzieci i młodzież (%) ranking | 16,8 | 22,2 |
| Seniorzy (%) ranking | 27,3 | 18,2 |
| Zmiana ludności (na 1000) ranking | -8,1 | 8,2 |
| Saldo migracji (na 1000) ranking | -2,4 | 10,8 |
| Przyrost naturalny (na 1000) ranking | -5,8 | -3,5 |
| Praca i finanse | ||
| Bezrobotni na 100 os. w wieku prod. ranking | 2,2 | 2,1 |
| Dochody gminy na mieszkańca (zł) ranking | 10 941 | 9523 |
| Firmy REGON na 1000 mieszk. ranking | 130 | 126 |
| Mieszkania i nieruchomości | ||
| Mieszkania na 1000 mieszk. ranking | 454 | 343 |
| Średnia pow. mieszkania (m²) ranking | 65,6 | 109,1 |
| Mieszkania oddane na 1000 ranking | 3,1 | 6,7 |
| Nowe adresy 2025 (na 1000) ranking | 1,9 | 6 |
| Cena mieszkania — mediana zł/m² ranking | 7986 | — |
| Cena domu — mediana ranking | 900 000 | 804 000 |
| Działka budowlana — mediana zł/m² ranking | 434 | — |
| Adresy i infrastruktura | ||
| Adresy w domach jednorodzinnych (%) | 70,7 | 94,7 |
| Adresy w budynkach wielorodzinnych (%) ranking | 20,5 | 0,5 |
| Średnia liczba kondygnacji ranking | 2,5 | 1,8 |
| Miejscowości | 16 | 3 |
| Ulice | 425 | 87 |
| Punkty adresowe | 13 799 | 2878 |
| Kody pocztowe | 3 | 2 |
| Szkoły i przedszkola | 149 | 8 |
| Uczniowie | 23 802 | 1440 |
| Odległość do morza (km) ranking | 469,4 | 470,1 |
Źródła: GUS — Bank Danych Lokalnych (ostatni dostępny rok), Rejestr Cen Nieruchomości (transakcje z 24 miesięcy; mediany dla co najmniej 5 transakcji), PRG, RSPO, OpenStreetMap. Dane dla całej gminy (w gminach miejsko-wiejskich — miasto razem z obszarem wiejskim).
Najczęstsze pytania
Które miasto jest większe: Tychy czy Wyry?
Więcej mieszkańców ma Tychy: 120 081, 13 razy więcej niż Wyry (9235). Powierzchnia: Tychy — 82 km², Wyry — 35 km².
Gdzie są tańsze domy: Tychy czy Wyry?
Tańsze domy ma Wyry: mediana 804 000 zł (Tychy: 900 000 zł).
Gdzie jest niższe bezrobocie: Tychy czy Wyry?
Niższe bezrobocie ma Wyry: 2,1 zarejestrowanych bezrobotnych na 100 osób w wieku produkcyjnym (Tychy: 2,2).
Które miasto jest „starsze”: Tychy czy Wyry?
Większy udział seniorów (wiek poprodukcyjny) ma Tychy: 27,3% mieszkańców (Wyry: 18,2%).
Które miasto jest bliżej morza: Tychy czy Wyry?
Tychy — 469,4 km w linii prostej od Bałtyku (Wyry: 470,1 km).
Popularne porównania
- Kraków vs Warszawa
- Warszawa vs Wrocław
- Łódź vs Warszawa
- Poznań vs Warszawa
- Gdańsk vs Warszawa
- Szczecin vs Warszawa
- Lublin vs Warszawa
- Bydgoszcz vs Warszawa
- Białystok vs Warszawa
- Katowice vs Warszawa
- Gdynia vs Warszawa
- Częstochowa vs Warszawa
- Rzeszów vs Warszawa
- Toruń vs Warszawa
- Radom vs Warszawa
- Sosnowiec vs Warszawa
- Kielce vs Warszawa
- Gliwice vs Warszawa
- Olsztyn vs Warszawa
- Bielsko-Biała vs Warszawa
- Warszawa vs Zabrze
- Bytom vs Warszawa
- Warszawa vs Zielona Góra
- Rybnik vs Warszawa
- Kraków vs Wrocław
- Kraków vs Łódź
- Kraków vs Poznań
- Gdańsk vs Kraków
- Kraków vs Szczecin
- Kraków vs Lublin