Raków vs Tarłów — porównanie
Zestawienie danych GUS, cen transakcyjnych nieruchomości, szkół i adresów.
W skrócie
- Więcej mieszkańców ma Raków: 5173, o 15% więcej niż Tarłów (4495).
- Wyższe dochody budżetu na mieszkańca ma Raków: 10 049 zł (Tarłów: 8768 zł).
- Niższe bezrobocie ma Raków: 4,5 zarejestrowanych bezrobotnych na 100 osób w wieku produkcyjnym (Tarłów: 9,5).
- Wyższe saldo migracji ma Raków: 0 na 1000 mieszkańców (Tarłów: -2,4).
| Raków gmina wiejska ✕ | Tarłów gmina wiejska ✕ | |
|---|---|---|
| Podstawowe | ||
| Rodzaj | gmina wiejska | gmina wiejska |
| Powiat | kielecki | opatowski |
| Województwo | świętokrzyskie | świętokrzyskie |
| Ludność ranking | 5173 | 4495 |
| Powierzchnia (km²) ranking | 191 | 163 |
| Gęstość (os./km²) ranking | 27,1 | 27,5 |
| Demografia | ||
| Dzieci i młodzież (%) ranking | 16,8 | 14,3 |
| Seniorzy (%) ranking | 26,1 | 28,9 |
| Zmiana ludności (na 1000) ranking | -7,5 | -13 |
| Saldo migracji (na 1000) ranking | 0 | -2,4 |
| Przyrost naturalny (na 1000) ranking | -7,5 | -10 |
| Praca i finanse | ||
| Bezrobotni na 100 os. w wieku prod. ranking | 4,5 | 9,5 |
| Dochody gminy na mieszkańca (zł) ranking | 10 049 | 8768 |
| Firmy REGON na 1000 mieszk. ranking | 91 | 82 |
| Mieszkania i nieruchomości | ||
| Mieszkania na 1000 mieszk. ranking | 415 | 461 |
| Średnia pow. mieszkania (m²) ranking | 79,6 | 74,9 |
| Mieszkania oddane na 1000 ranking | 3,7 | 2 |
| Nowe adresy 2025 (na 1000) ranking | 8,1 | 3,6 |
| Cena mieszkania — mediana zł/m² ranking | — | — |
| Cena domu — mediana ranking | 400 000 | 90 000 |
| Działka budowlana — mediana zł/m² ranking | — | — |
| Adresy i infrastruktura | ||
| Adresy w domach jednorodzinnych (%) | 85 | 93,7 |
| Adresy w budynkach wielorodzinnych (%) ranking | 1,1 | 0,3 |
| Średnia liczba kondygnacji ranking | 1,4 | 1,3 |
| Miejscowości | 108 | 71 |
| Ulice | 24 | 14 |
| Punkty adresowe | 2723 | 2119 |
| Kody pocztowe | 1 | 1 |
| Szkoły i przedszkola | 6 | 6 |
| Uczniowie | 579 | 360 |
| Odległość do morza (km) ranking | 424,2 | 407,3 |
Źródła: GUS — Bank Danych Lokalnych (ostatni dostępny rok), Rejestr Cen Nieruchomości (transakcje z 24 miesięcy; mediany dla co najmniej 5 transakcji), PRG, RSPO, OpenStreetMap. Dane dla całej gminy (w gminach miejsko-wiejskich — miasto razem z obszarem wiejskim).
Najczęstsze pytania
Które miasto jest większe: Raków czy Tarłów?
Więcej mieszkańców ma Raków: 5173, o 15% więcej niż Tarłów (4495). Powierzchnia: Raków — 191 km², Tarłów — 163 km².
Gdzie są tańsze domy: Raków czy Tarłów?
Tańsze domy ma Tarłów: mediana 90 000 zł (Raków: 400 000 zł).
Gdzie jest niższe bezrobocie: Raków czy Tarłów?
Niższe bezrobocie ma Raków: 4,5 zarejestrowanych bezrobotnych na 100 osób w wieku produkcyjnym (Tarłów: 9,5).
Które miasto jest „starsze”: Raków czy Tarłów?
Większy udział seniorów (wiek poprodukcyjny) ma Tarłów: 28,9% mieszkańców (Raków: 26,1%).
Które miasto jest bliżej morza: Raków czy Tarłów?
Tarłów — 407,3 km w linii prostej od Bałtyku (Raków: 424,2 km).
Popularne porównania
- Kraków vs Warszawa
- Warszawa vs Wrocław
- Łódź vs Warszawa
- Poznań vs Warszawa
- Gdańsk vs Warszawa
- Szczecin vs Warszawa
- Lublin vs Warszawa
- Bydgoszcz vs Warszawa
- Białystok vs Warszawa
- Katowice vs Warszawa
- Gdynia vs Warszawa
- Częstochowa vs Warszawa
- Rzeszów vs Warszawa
- Toruń vs Warszawa
- Radom vs Warszawa
- Sosnowiec vs Warszawa
- Kielce vs Warszawa
- Gliwice vs Warszawa
- Olsztyn vs Warszawa
- Bielsko-Biała vs Warszawa
- Warszawa vs Zabrze
- Bytom vs Warszawa
- Warszawa vs Zielona Góra
- Rybnik vs Warszawa
- Kraków vs Wrocław
- Kraków vs Łódź
- Kraków vs Poznań
- Gdańsk vs Kraków
- Kraków vs Szczecin
- Kraków vs Lublin