Najstarsze gminy (udział seniorów) w województwie opolskim
Ranking 34 gmin w województwie opolskim według wskaźnika: wiek poprodukcyjny (%). Pierwsze miejsce: Praszka — 30,2 %.
Wskaźnik: Liczba ludności · Gęstość zaludnienia · Powierzchnia · Zmiana liczby ludności · Saldo migracji · Przyrost naturalny · Udział dzieci i młodzieży · Udział seniorów · Bezrobocie · Dochody gminy na mieszkańca · Przedsiębiorczość · Mieszkania na 1000 mieszkańców · Średnia powierzchnia mieszkania · Budownictwo mieszkaniowe · Nowe adresy · Ceny mieszkań · Ceny domów · Ceny działek budowlanych · Zabudowa wielorodzinna · Wysokość zabudowy · Odległość do morza
Województwo: cała Polska · dolnośląskie · kujawsko-pomorskie · lubelskie · lubuskie · łódzkie · małopolskie · mazowieckie · opolskie · podkarpackie · podlaskie · pomorskie · śląskie · świętokrzyskie · warmińsko-mazurskie · wielkopolskie · zachodniopomorskie
| # | Gmina | Powiat, województwo | wiek poprodukcyjny | Ludność | |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Praszka gmina miejsko-wiejska | oleski, opolskie | 30,2 % | 12 608 | |
| 2 | Nysa gmina miejsko-wiejska | nyski, opolskie | 28,7 % | 52 982 | |
| 3 | Tułowice gmina miejsko-wiejska | opolski, opolskie | 28,2 % | 4877 | |
| 4 | Głubczyce gmina miejsko-wiejska | głubczycki, opolskie | 28,1 % | 20 285 | |
| 5 | Głuchołazy gmina miejsko-wiejska | nyski, opolskie | 27,9 % | 21 792 | |
| 6 | Prudnik gmina miejsko-wiejska | prudnicki, opolskie | 27,9 % | 24 301 | |
| 7 | Paczków gmina miejsko-wiejska | nyski, opolskie | 27,4 % | 11 133 | |
| 8 | Kluczbork gmina miejsko-wiejska | kluczborski, opolskie | 27,2 % | 33 206 | |
| 9 | Kietrz gmina miejsko-wiejska | głubczycki, opolskie | 26,8 % | 9689 | |
| 10 | Otmuchów gmina miejsko-wiejska | nyski, opolskie | 26,4 % | 12 553 | |
| 11 | Krapkowice gmina miejsko-wiejska | krapkowicki, opolskie | 26,3 % | 21 216 | |
| 12 | Grodków gmina miejsko-wiejska | brzeski, opolskie | 26,0 % | 17 548 | |
| 13 | Zdzieszowice gmina miejsko-wiejska | krapkowicki, opolskie | 25,9 % | 13 831 | |
| 14 | Zawadzkie gmina miejsko-wiejska | strzelecki, opolskie | 25,4 % | 10 262 | |
| 15 | Namysłów gmina miejsko-wiejska | namysłowski, opolskie | 25,3 % | 26 206 | |
| 16 | Niemodlin gmina miejsko-wiejska | opolski, opolskie | 25,3 % | 12 289 | |
| 17 | Wołczyn gmina miejsko-wiejska | kluczborski, opolskie | 25,3 % | 11 897 | |
| 18 | Baborów gmina miejsko-wiejska | głubczycki, opolskie | 25,2 % | 5446 | |
| 19 | Olesno gmina miejsko-wiejska | oleski, opolskie | 25,2 % | 17 001 | |
| 20 | Ozimek gmina miejsko-wiejska | opolski, opolskie | 25,2 % | 18 266 | |
| 21 | Kolonowskie gmina miejsko-wiejska | strzelecki, opolskie | 24,8 % | 5588 | |
| 22 | Strzelce Opolskie gmina miejsko-wiejska | strzelecki, opolskie | 24,7 % | 28 450 | |
| 23 | Głogówek gmina miejsko-wiejska | prudnicki, opolskie | 24,2 % | 12 336 | |
| 24 | Dobrodzień gmina miejsko-wiejska | oleski, opolskie | 24,1 % | 9083 | |
| 25 | Byczyna gmina miejsko-wiejska | kluczborski, opolskie | 23,9 % | 8363 | |
| 26 | Lewin Brzeski gmina miejsko-wiejska | brzeski, opolskie | 23,7 % | 12 223 | |
| 27 | Biała gmina miejsko-wiejska | prudnicki, opolskie | 23,6 % | 9662 | |
| 28 | Korfantów gmina miejsko-wiejska | nyski, opolskie | 23,4 % | 8222 | |
| 29 | Gorzów Śląski gmina miejsko-wiejska | oleski, opolskie | 23,0 % | 6821 | |
| 30 | Leśnica gmina miejsko-wiejska | strzelecki, opolskie | 23,0 % | 7307 | |
| 31 | Strzeleczki gmina miejsko-wiejska | krapkowicki, opolskie | 22,2 % | 7175 | |
| 32 | Prószków gmina miejsko-wiejska | opolski, opolskie | 21,6 % | 9053 | |
| 33 | Gogolin gmina miejsko-wiejska | krapkowicki, opolskie | 21,3 % | 11 549 | |
| 34 | Ujazd gmina miejsko-wiejska | strzelecki, opolskie | 20,0 % | 6332 |
Porównaj pierwsze trzy gminy → · Wszystkie rankingi
Najczęstsze pytania
Która gmina w województwie opolskim jest najstarsze?
Praszka (gmina miejsko-wiejska, pow. oleski): 30,2 %. Kolejne: Nysa (28,7), Tułowice (28,2), Głubczyce (28,1), Głuchołazy (27,9).
Która gmina w województwie opolskim jest z najmniejszym udziałem seniorów?
Ujazd (gmina miejsko-wiejska, pow. strzelecki): 20,0 %.
Skąd pochodzą dane?
GUS, Bank Danych Lokalnych (dane za 2025). Ranking obejmuje 34 gmin (miejsko-wiejskie).