Najmłodsze gminy (udział dzieci i młodzieży) w województwie opolskim
Ranking 33 gmin w województwie opolskim według wskaźnika: wiek przedprodukcyjny (%). Pierwsze miejsce: Pakosławice — 14,8 %.
Wskaźnik: Liczba ludności · Gęstość zaludnienia · Powierzchnia · Zmiana liczby ludności · Saldo migracji · Przyrost naturalny · Udział dzieci i młodzieży · Udział seniorów · Bezrobocie · Dochody gminy na mieszkańca · Przedsiębiorczość · Mieszkania na 1000 mieszkańców · Średnia powierzchnia mieszkania · Budownictwo mieszkaniowe · Nowe adresy · Ceny mieszkań · Ceny domów · Ceny działek budowlanych · Zabudowa wielorodzinna · Wysokość zabudowy · Odległość do morza
Województwo: cała Polska · dolnośląskie · kujawsko-pomorskie · lubelskie · lubuskie · łódzkie · małopolskie · mazowieckie · opolskie · podkarpackie · podlaskie · pomorskie · śląskie · świętokrzyskie · warmińsko-mazurskie · wielkopolskie · zachodniopomorskie
| # | Gmina | Powiat, województwo | wiek przedprodukcyjny | Ludność | |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Pakosławice gmina wiejska | nyski, opolskie | 14,8 % | 3253 | |
| 2 | Świerczów gmina wiejska | namysłowski, opolskie | 15,1 % | 3005 | |
| 3 | Murów gmina wiejska | opolski, opolskie | 15,2 % | 5017 | |
| 4 | Łambinowice gmina wiejska | nyski, opolskie | 15,3 % | 7062 | |
| 5 | Kamiennik gmina wiejska | nyski, opolskie | 15,5 % | 3074 | |
| 6 | Lasowice Wielkie gmina wiejska | kluczborski, opolskie | 15,6 % | 6325 | |
| 7 | Polska Cerekiew gmina wiejska | kędzierzyńsko-kozielski, opolskie | 15,6 % | 3675 | |
| 8 | Pawłowiczki gmina wiejska | kędzierzyńsko-kozielski, opolskie | 15,8 % | 6893 | |
| 9 | Popielów gmina wiejska | opolski, opolskie | 15,8 % | 7552 | |
| 10 | Pokój gmina wiejska | namysłowski, opolskie | 15,9 % | 4888 | |
| 11 | Tarnów Opolski gmina wiejska | opolski, opolskie | 16,6 % | 9346 | |
| 12 | Walce gmina wiejska | krapkowicki, opolskie | 16,7 % | 5097 | |
| 13 | Zębowice gmina wiejska | oleski, opolskie | 16,7 % | 3388 | |
| 14 | Bierawa gmina wiejska | kędzierzyńsko-kozielski, opolskie | 16,8 % | 7482 | |
| 15 | Komprachcice gmina wiejska | opolski, opolskie | 16,9 % | 9374 | |
| 16 | Cisek gmina wiejska | kędzierzyńsko-kozielski, opolskie | 17,0 % | 5217 | |
| 17 | Rudniki gmina wiejska | oleski, opolskie | 17,2 % | 7531 | |
| 18 | Domaszowice gmina wiejska | namysłowski, opolskie | 17,3 % | 3352 | |
| 19 | Reńska Wieś gmina wiejska | kędzierzyńsko-kozielski, opolskie | 17,3 % | 8183 | |
| 20 | Skoroszyce gmina wiejska | nyski, opolskie | 17,3 % | 5759 | |
| 21 | Dąbrowa gmina wiejska | opolski, opolskie | 17,4 % | 8280 | |
| 22 | Radłów gmina wiejska | oleski, opolskie | 17,4 % | 3946 | |
| 23 | Łubniany gmina wiejska | opolski, opolskie | 17,5 % | 10 180 | |
| 24 | Lubsza gmina wiejska | brzeski, opolskie | 17,6 % | 8997 | |
| 25 | Turawa gmina wiejska | opolski, opolskie | 17,7 % | 10 115 | |
| 26 | Lubrza gmina wiejska | prudnicki, opolskie | 17,8 % | 4075 | |
| 27 | Wilków gmina wiejska | namysłowski, opolskie | 18,4 % | 4152 | |
| 28 | Chrząstowice gmina wiejska | opolski, opolskie | 18,6 % | 7234 | |
| 29 | Jemielnica gmina wiejska | strzelecki, opolskie | 18,6 % | 7042 | |
| 30 | Olszanka gmina wiejska | brzeski, opolskie | 18,7 % | 4666 | |
| 31 | Dobrzeń Wielki gmina wiejska | opolski, opolskie | 18,9 % | 9148 | |
| 32 | Izbicko gmina wiejska | strzelecki, opolskie | 19,5 % | 5315 | |
| 33 | Skarbimierz gmina wiejska | brzeski, opolskie | 20,4 % | 8844 |
Porównaj pierwsze trzy gminy → · Wszystkie rankingi
Najczęstsze pytania
Która gmina w województwie opolskim jest z najmniejszym udziałem dzieci?
Pakosławice (gmina wiejska, pow. nyski): 14,8 %. Kolejne: Świerczów (15,1), Murów (15,2), Łambinowice (15,3), Kamiennik (15,5).
Która gmina w województwie opolskim jest najmłodsze?
Skarbimierz (gmina wiejska, pow. brzeski): 20,4 %.
Skąd pochodzą dane?
GUS, Bank Danych Lokalnych (dane za 2025). Ranking obejmuje 33 gmin (wiejskie).